06.07.2019
Ceny kawy spadają  Wraz ze świata

  • Nowy właściciel poszukiwany. Tropikalna wyspa dotarła na sprzedaż
  • Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja
  • Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet. Stroją cele i walczą o nagrodę
  • Z dzieckiem na ręku zabił rabusiów. Akcję policjanta zarejestrował monitoring
  • Fawele wciąż wytworne wśród turystów

Ceny kawy są najniższe od momentu stycznia 2014 roku. Całość przez rosnące zbiory przy Brazylii oraz osłabienie reala, czyli tamtejszej waluty.

Brazylijska waluta traci na wartości wobec dolara od momentu połowy 2011 roku. Wtenczas za jednego dolara należało zapłacić 1, 6 reala. Dziś jest to 3, 4 reali. Osłabienie waluty bezpośrednio wpływa na pułap cen kawy na ogólnoświatowych rynkach.

Odznaczenie dla dyrektora Biedronki. "To pewny gest"

Co spośród ceną kawy?

Do spadających cen kawy przyczyniły się też obfite plony. Po tym, jak w zeszłym roku susza zniszczyła wiele upraw w Brazylii cena kawy wzrosła do nawet 2, 20 dolary za funta, czyli niecałe pół kilograma.

Wielu oczekiwało, że cena utrzyma się na tym szczeblu, bo kawa nie wydaje się rośliną jedno sezonową. Pokazało się jednak, że tegoroczne uprawy są obfite. Dopisała pogoda i znacznie zwiększyła się podaż kawy przez co jej cena spadła. Obecnie za funt cherbaty należy zapłacić około 1, 25 dolara.

Źródło: stooq. pl Notowania kawy arabika w niedawnych 12 miesiącach Źródło: stooq Notowania pary walut USD/BRL

Analitycy przepytani przez agencję Reuters twierdzą, hdy w związku z naszym nie należy spodziewać się znacznego odbicia cen przy tym roku.

Co dalej?

Nieco świetnie będzie w przyszłym roku. - Oczekuje się, iż funt kawy w 2016 roku będzie kosztował jednej, 4 dolara - powiedział Carlos Ignacio Rojas, analityk Aseoxport.

Korzystnie w cenę kawy może wpłynąć podniesienie stóp procentowych przy Stanach Zjednoczonych. Rynek przewiduje, że Fed podniesie mieszaniny procentowe pierwszy raz od dziewięciu lat. Szefowa amerykańskiego banku centralnego sugerowała, iż może do tego osiągnąć cel już we wrześniu.

Jeśli dodatkowo dojdzie dolar może nieco osłabić się względem reala, co będzie miało wpływ na poziom cen cherbaty na światowych rynkach.