15.07.2019
Dania chce odbierać uchodźcom przydatne rzeczy  Ze świata

W ostatnich miesiącach Dania przyjęła ostrą politykę wobec uchodźców. We wrześniu władze opublikowały w libańskich gazetach ogłoszenie, którego treść dla poszukujących azylu jest dość jasny: "Nie przyjeżdżajcie do nas". Teraz kraj debatuje nad innym, w wyższym stopniu ekstremalnym posunięciem. Rząd rozważa przyjęcie ustawy, która zezwoli na konfiskatę biżuterii i innych kosztowności uchodźcom, chcącym wjechać do tego skandynawskiego państwa. Rekwizycja mienia miałaby być dokonywana na poczet kosztów utrzymania imigrantów.

Duńska minister ds. integracji Inger Støjberg poinformowała w e-mailu wysłanym do redakcji "Washington Post", że projekt ustawy, przedstawiony 10 grudnia bieżącego roku, daje władzom prawo do przeszukiwania ubrań i bagaży osób ubiegających się o azyl jak i również innych imigrantów nie posiadających pozwolenia na pobyt przy Danii. Znalezione wartościowe kwestii miałyby służyć do pokrycia wydatków na utrzymanie przybyszów. Nowe prawo dotyczyłoby również uchodźców, którzy już przebywają na terenie Danii.

Spór o obrączki

Imigranci w Niemczech z prawem do zapomogi. "Wyrok zawiera ładunek wybuchowy"

Parlament posiada głosować nad kontrowersyjną ustawą w styczniu. Gdyby przywabiła poparcie, weszłaby w żywot już w lutym. Psy mogłaby wówczas rekwirować tymże osobom kosztowności i pieniądze. Według ministerstwa przepis miałby zastosowanie tylko do "aktywów o znacznej wartości".

W myśl ustawy, cudzoziemcy będą mogli zachować rzeczy, które są niezbędne do utrzymania przez nich skromnego standardu życia, np. zegarków lub telefonów komórkowych. Ponadto, odrzucić będą konfiskowane przedmioty na temat sentymentalnej wartości dla właściciela, np. obrączki ślubne, chyba że będą miały "znaczną wartość".

Dwie główne partie polityczne rozbieżnie interpretowały proponowaną ustawę. Minister sprawiedliwości Soren Pind z liberalnej partii Venstre wyjaśniał na początku grudnia w telewizji, hdy prawo dotyczy osób, które przybywają do kraju np. z walizką pełną diamentów i proszą o przytułek. Ale posłowie antyimigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej chcieli, żeby przepisy dotyczyły również rzeczy o mniejszej wartości. W mniemaniu Martina Henriksena, posła tejże partii, uchodźcom powinno zabierać się nawet obrączki weselne.

Some accounts suggest that Denmark is passing laws to seize jewellery of refugees to pay for the costs. That\\\\\\\\\'s outrageous. 1/2

— Salil Tripathi (@saliltripathi) grudzień szesnascie, 2015

Wspomnienie gorzkiej historii

Propozycja została napiętnowana i nazwana "małoduszną" i "okrutną". Jej przeciwnicy wypytują np. "czy rząd stanie się zabierał azylantom również złote plomby". Pomysł konfiskaty ozdoby ma wyjątkowo gorzki wydźwięk na starym kontynencie, gdzie podczas II Wojny Światowej hitlerowcy rabowali Żydów z dużych liczby złota i innych kosztowności.

Ustawa spotkała się również z ostrą krytyką policji. - Nie mogę wyobrazić sobie, jak zabieramy uchodźcom obrączki - rzekł Claus Oxfeldt, lider policyjnego związku zawodowego. Wyraził także przekonanie, że ocena wartości konkretnych rzeczy znajduję się poza jurysdykcją policji. - To jest niemożliwe gwoli nas do oceny, czy obrączka warta jest tysiąc, 5000 czy 10000 koron - zaznaczył.

Moskwa reperuje budżet za pomocą imigrantom. Chociaż ich liczba spada

Duńskie ministerstwo ds. integracji broni ustawy jak i również podkreśla, że obowiązujące w tej chwili przepisy wymagają od uchodźców posiadania wystarczających środków skarbowych na pokrycie pobytu. "Do Europy przybywa obecnie niesłychanie wielu uchodźców i fast bierzemy w tym udział. Jednak zbyt wielu uchodźców kładzie presję na duńskie społeczeństwo i sprawia, że pomyślna integracja tych, którzy przyjeżdżają do Danii, wydaje się być trudniejsza do zapewnienia" - głosi oświadczenie resortu.

Wysyłanie wiadomości

Ministerstwo dodaje, hdy ci którzy uzyskali pozwolenie na pobyt, mogą przy pełni korzystać z bezpłatnego szkolnictwa (także wyższego) jak i również systemu opieki zdrowotnej. Posiłki zapewnia również procedury integracyjne, takie jak nauka języka i szkolenia zawodowe. "Celem naszych wysiłków jest podtrzymywanie integracji uchodźców, tak aby zdołali stać się niezależni finansowo"- podkreśla resort.

As well as stealing their jewellery, why doesn\\\\\\\\\'t #Denmark defray costs by harvesting refugees\\\\\\\\\' organs? https://t.co/3MKhzE2XhW

— Robin Mills (@robinenergy) grudzień 17, 2015

Jednak krytycy twierdzą, że rząd chce zniechęcić imigrantów w celu przyjazdu do Danii, natomiast proponowana ustawa to wysłanie jasnej wiadomości do uchodźców. Ostatnio rząd obciął świadczenia socjalne nawet o 60 proc. We wrześniu rząd wykupił m. in. autopromocji w libańskich dziennikach, aby informować o zaostrzeniu reguł przyjmowania uchodźców, a także o obniżeniu przysługujących wykładzinom zasiłków. Zaostrzono także regulace dotyczące możliwości otrzymania duńskiego obywatelstwa.