16.06.2019
Agencja Fitch obniżyła rating kredytowy Wielkiej Brytanii  Wraz z świata

  • May wzrusza kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu
  • Premier May do obywateli Unii: potraficie zostać i chcemy, żebyście zostali
  • Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy prosty umysł"
  • Kontrowersyjna ustawa na temat brexicie przegłosowana. "To spokojny zamach stanu"
  • Brytyjski zamiar po Brexicie. "Chcą drastycznie ograniczyć migrację z Unii Europejskiej"

W ślad za agencją ratingową Norma & Poor's również agencja Fitch obniżyła w poniedziałek poziom wiarygodności kredytowej Obszernej Brytanii wskazując na ujemne skutki ekonomiczne jej wyjścia z Unii Europejskiej.

W rankingu Fitcha Ogromna Brytania spadła z pozostałego po najwyższym poziomu AA+ do leżącego o szczebel niżej AA i to z perspektywą negatywną - co oznacza, że niewykluczona jest dalsza degradacja.

Wall Street w cieniu Brexitu. Spadki przebiły psychologiczną granicę

Ujemny wpływ

Jak oświadczył Fitch, postanowienie o opuszczeniu Unii Europejskiej ujemnie wpłynie na brytyjską gospodarkę, finanse publiczne i ciągłość polityczną.

Wcześniej tego samego dnia S&P obniżył Wielkiej Brytanii najwyższy przy jego klasyfikacji rating AAA od razu o więcej niż jeden stopnie, do AA a mianowicie z zaznaczeniem, że nadzieja jest tutaj również negatywna.

Agencja utrzymała także perspektywę negatywną dla brytyjskiej oceny wiarygodności kredytowej, jak znaczy, że w przyszłości może dojść do kolejnych obniżek ratingu. Według S&P negatywna perspektywa odzwierciedla ryzyko dla brytyjskiej gospodarki i finansów publicznych, a także dla roli funta szterlinga jak międzynarodowej waluty rezerwowej.

Referendum w sprawie wyjścia z UE S&P nazwała w komunikacie "wydarzeniem brzemiennym w skutki", które doprowadzi do "mniej przewidywalnych, stabilnych i skutecznych ram politycznych w Zjednoczonym Królestwie".

Moody’s obniża perspektywę

Agencja Moody’s z kolei utrzymała rating Aa1, ale przy sobotę obniżyła perspektywę Obszernej Brytanii ze stabilnej do negatywnej. W uzasadnieniu Moody’s przekazuje, że jest to wynik nadchodzącego "przedłużającego się okresu niepewności".

„Według Moody’s, negatywny efekt niższego wzrostu gospodarczego przeważy fiskalne oszczędności, które Wielka Brytania zyska dzięki zawieszeniu zapłaty składek do unijnego budżetu” - podała agencja, dodając, że kraj ma także 1 z największych deficytów budżetów pośród zaawansowanych gospodarek.

Colin Ellis, który stoi na czele Moody’s, ocenił w sobotniej audycji radia BBC, że wiarygodność kredytowa Wielkiej Brytanii może posiadać wpływ na brytyjskie gospodarstwa domowe w długim terminie.

Niepewna przyszłość na Brexicie. Co dalej spośród handlem z UE?

Jakie skutki?

Decyzji agencji mogą w konsekwencji nadal mocniej wpłynąć na przyszłość brytyjskiej polityki gospodarczej. Niższa zdolność kredytowa oznacza ponieważ wyższe niż dotychczas taryfy za zaciągnięcie kredytu.

- Niższy rating wiązałby się z wyższymi kosztami kredytowania, co może stanowić odczuwalne nie tylko przez gospodarkę, lecz także przedsiębiorstwa i domy w dłuższym okresie - mówił Coli Ellis, szef Moody's.

Najwyższy poziom inwestycyjny w poziomie AAA, który Ogromna Brytania miała do tego czasu oznaczał, że ryzyko jest najmniejsze. Dla inwestorów to aczkolwiek także informacja na temat, hdy za zainwestowane pieniądze przyjmą mniejsze oprocentowanie. Tak, jakim sposobem w przypadku "wyścigów konnych" - im gorszy rating (wyższe ryzyko), tym wyższe oprocentowanie.

"Wielka trójka" odpowiada na Brexit

Ratingi przyznawane są spółkom, bankom, miastom, państwom. Ocena ciebie realnie przekłada się dzięki jego atrakcyjność gospodarczą.

Moody’s, Standard Poor's i Fitch to najważniejsze na świecie firmy oceniające, dla kogo i za ile użyczyć pieniądze. Albo komu lepiej w ogóle nie pożyczać. Opinie "wielkiej trójki" bierze pod uwagę cały świat.

W czwartkowym referendum po sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51, dziewięć proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a czterdziestu osiem, 1 proc. za pozostaniem w UE.