10.07.2019
CIA chciało złamać zabezpieczenia Apple?  Ze świata

Naukowcy CIA przez blisko dekadę pracowali, by złamać zabezpieczenia chroniące telefony komórkowe i tablety Apple - informuje we wtorek serwis "The Intercept", powołują się na dokumenty uzyskane z NSZ przez Edwarda Snowdena.

Serwis przytacza precyzyjnie tajne dokumenty amerykańskie, które sugerują, że naukowcy rządowi stworzyli wersję narzędzia do rozwoju aplikacji Apple a mianowicie XCode. Miał on dać możliwość nadzór nad programami rozpowszechnianymi za pośrednictwem App Store.

Nie pierwszy raz

Reuters pisze, że "The Intercept" w przeszłości publikował szereg raportów z dokumentów opublikowanych przez Snowdena. Wśród redaktorów serwisu jest Glenn Greenwald, zdobywca nagrody Pulitzera za teksty dotyczące rewelacji ujawnianych przez Snowdena.

Inteligentny zegarek od Apple. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć

Najnowsze dokumenty, które obejmują okres 2006-2013, zatrzymują się w sprawie pracy amerykańskich naukowców wywiadu nad złamaniem szyfrów szyfrujących Apple. Zabezpieczają ów kredyty dane użytkowników i tok komunikacji.

"The Intercept" podaje, że wysiłki mające doprowadzić do włamania się do produktów Apple za pośrednictwem ekspertów rządowych rozpoczęły się w 2006 roku. Rok kalendarzowy wcześniej firma zaprezentowała swego pierwszego smartfona. Działania owe były kontynuowane w momencie wprowadzenia na rynek iPada w 2010 roku a mianowicie czytamy.

Reuters pisze, że złamanie zabezpieczeń Apple było częścią tajnego systemy rządu USA, wspomaganego przez Brytyjczyków, który miał spowodować do zhakowania "ochrony towarów komunikacyjnych zarówna krajowych jak i zagranicznych", w naszym Google i Android.

Zapewnienia i działania

Apple w ostatnich miesiącach starał się przywrócić ufność konsumentów na całym globie i zapewniał, że swoim produkty nie stały się aplikacjami nadzoru rządu nad obywatelami. We wrześniu ubiegłego r. Apple wzmocnił metody szyfrowania danych przechowywanych na iPhone'ach. Wkrótce potem Google poinformował, że także zamierza podeprzeć szyfrowanie swoich urządzeń.

Obie firmy podkreśliły, iż takie kroki miały na celu ochronę prywatności użytkowników i były odpowiedzią w informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena na temat szpiegowania przez rządowe agencje mieszkańcówrezydentów USA.

Rzecznik Apple'an odmówił szczegółowego komentarza do odwiedzenia sprawy, wskazując oświadczenie szefa giganta IT Tima Cooka na temat prywatności. Przy zeszłym roku Cook napisał: "Chcę, żeby było kompletnie jasne, że nigdy odrzucić pracowaliśmy z żadną rządową agencją z jakiegokolwiek kraju ws. tworzenia nieoficjalnego dostępu do naszych urządzeń. W żadnym wypadku też nie dawaliśmy dostępów do naszych serwerów jak i również nigdy nie będziemy tego robić".

CIA w razie nie odpowiedział w prośbę o komentarz.