24.06.2019
Barometr Rynku Pracy: koniec niepewności, rekordowe plany pracodawców

Koniec wątpliwości na rynku pracy. W ostatnich miesiącach systematycznie umacnia się pozycja pracowników na branży - wynika z następnej, czwartek edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service. Od początku roku kalendarzowego spadł (z 28 do odwiedzenia 19 proc. ) odsetek obawiających się o zatrudnienie, a co drugi działający Polak oczekuje wzrostu wynagrodzenia.

Według ekspertów robotnikom będzie coraz łatwiej negocjować wyższe stawki zmieniając lub szukając pracy. „Tym więcej, że ponad 28 proc. pracodawców planuje w najbliższych miesiącach nowe rekrutacje – to najwyższy odsetek wraz z wszystkich edycji badania. Spośród drugiej jednak strony, tylko 5 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzenia” - odczytujemy w wynikach badania.

Coraz większa presja

Autorzy badania zwracają uwagę, że kondycja rynku pracy przy Polsce jest „bardzo dobra”. Wskazują na najniższą od 2008 roku stopy bezrobocia oraz rosnący popyt inwestycyjny i konsumpcję.

"Polacy uciekają za korzystniejszym życiem". Poza krajem zarabiają średnio 7, 5 tys. zł co miesiąc

- Wówczas wszystko przekłada się na stabilny wzrost gospodarczy, który to stymuluje rynek pracy. A pozytywny trend utrzymuje się już od ubiegłego roku kalendarzowego, jednak teraz wyraźnie widzimy, że wpływa na poczucie stabilizacji. Poprawiająca się koniunktura powoduje, że pracownicy odrzucić obawiają się o utratę miejsca pracy, są chętni do zmiany zatrudnienia, obnażają i oczekują, że pierwotnego wynagrodzenie będzie rosło - ocenia Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S. A.

Dodaje, iż choć „pracodawcy niechętnie deklarują podwyżki, ale w związku z umacniającym się rynkiem zatrudnionego, wzrasta presja płacowa, jaką wyraźnie widać wśród aspirantów, już na etapie rekrutacji”.

I większa pewność

Z badania wynika, iż spada odsetek Polaków alarmujących się o swoje położenie pracy – z 28 proc. w I kwartale 2015 r. do 19 proc. w lipcu tego roku. Najwyższa niepewność występuje wśród osób zarabiających do 1000 złotych netto miesięcznie (50 proc. ) oraz zatrudnionych w niepełny etat (29 proc. ).