25.07.2019
Emerytury w 2017 r. lepsze o 5 złotych

W 2017 r. ustawowe podwyżki świadczeń emerytalnych będą bardzo niskie a mianowicie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Minimalna emerytura wzrośnie o niespełna 5 zł, a przeciętna o około 11 zł. Powód to deflacja obniżająca wskaźnik waloryzacji.

Jak czytamy w "DGP" rząd prognozuje w 2017 r. waloryzację na szczeblu 0, 52 proc.

Minister pracy się wkurzyła. Chce "elastycznego" wieku emerytalnego

"Rada Ministrów zasugeruje powtórkę tegorocznego wariantu po sprawie podwyżek emerytur jak i również rent, czyli waloryzację wynikającą z ustawowego wzoru "inflacja plus 20 proc. realnego wzrostu płac" - pisze gazeta.

Ile wyniesie waloryzacja?

Na podstawie informacji z Aktualizacji Planu Konwergencji "DGP", wyliczył że waloryzacja może wynieść 0, 56 proc. "Rząd szacuje po APK, że w 2016 r. nadal będziemy mieli deflację w stopniu 0, cztery proc. Natomiast nominalny rozwój płac prognozuje na czterech, 4 proc. Jeśli owe wskaźniki okażą się dopuszczalne do realizacji, to rzeczywisty wskaźnik wzrostu płac wyniesie 4, 8 proc. 1 piąta tu to 0, 96 proc. Ale od czasu tego trzeba jeszcze odjąć wskaźnik deflacji 0, czterech proc., co daje waloryzację 0, 56 proc. To minimum wynikające z ustawy" - czytamy.

Rząd przedstawia propozycję waloryzacji, która to w czerwcu jest uzgadniana w Radzie Dialogu Społecznego. Partnerzy społeczni mogą składać propozycję zmiany wskaźnika. Jeżeli w radzie nie stanie się porozumienia, ostatecznie to Wskazówka Ministrów zdecyduje, jaka będzie wysokość podwyżki

Waloryzacja rent i emerytur wyliczana wydaje się na podstawie wskaźnika, który odpowiada średniorocznemu wskaźnikowi opłat towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 roku jak i również zwiększonemu o co w żadnym wypadku 20 proc. realnego przyrostu przeciętnego wynagrodzenia w przeszłym roku.

Było gorzej

Mimo tak niskich podwyżek, to i tak więcej niż wyniosła waloryzacja po tym roku. Była na poziomie 0, 24 proc., to znaczy najniższym od 10 lat. W praktyce oznacza, że emeryt otrzymujący dziś świadczenie w wysokości 800 złotych, po podwyżce będzie dostawał o 1, 73 złotych więcej. W najgorszym incydentu będzie to mniej aniżeli 2 zł miesięcznie. Emeryci o najniższych świadczeniach otrzymają jednorazowe dodatki i identycznie będzie prawdopodobnie w przyszłym roku.

W czerwcu 2015 r. świadczenia wzrosły o 0, 68 proc. z tym, że ów do 5299, 97 zł brutto miesięcznie podwyższono o kwotę 36 zł.