26.08.2019
GUS: w grudniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 7 procent

W grudniu ubiegłego roku sprzedaż detaliczna liczona w cenach porządnych wzrosła o 7 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 5, 7 proc. w listopadzie - podał w czwartek po komunikacie Główny Urząd Typowy. W porównaniu z listopadem 2015 r. sprzedaż wzrosła o 22 proc.

Ekonomiści spodziewali się po tzw. konsensusie rynkowym, hdy sprzedaż w grudniu wzrosła o 5, 3 proc.

"W grudniu 2015 r. odnotowano wzrost handlu detalicznej w cenach porządnych w skali roku na temat 7 proc. (wobec przyrostu o 5, 7 proc. w listopadzie oraz o 4 proc. w grudniu 2014 r. ). Po porównaniu z poprzednim miesiącem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 22 proc. " - napisał GUS w komunikacie.

GUS: wzrosły ceny pokarmu

Zgodnie z komunikatem po okresie styczeń-grudzień 2015 r. sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 3, 7 proc.

Kupujemy więcej książek

"W grudniu 2015 r. wzrost sprzedaży detalicznej w kosztach stałych w skali roku kalendarzowego utrzymał się w większości grup. Wśród grup o doniosłym udziale w sprzedaży szczegółowej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 33, 5 proc. wobec wzrostu zanim rokiem o 6, sześć proc. ) oraz przy podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami jak i również częściami (o 19, siedmiu proc. wobec wzrostu na temat 0, 1 proc. ), niższy wzrost odnotowano w jednostkach handlujących paliwami (o 4 proc. wobec spadku przed rokiem o czterech, 8 proc. )" a mianowicie czytamy w komunikacie.

Urząd wskazał, że przy grupach o mniejszym udziale w sprzedaży detalicznej sumarycznie, znacznie zwiększyła się handel w grupie "prasa, lektury, pozostała sprzedaż w specjalistycznych sklepach” (o 25 proc. ) oraz w grupie „tekstylia, odzież, obuwie” (o 13, 9 proc. ).

Spadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty zaklasyfikowane do grupy „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 6 proc. ) oraz „pozostałe” (o 4, 9 proc. ).

"W okresie styczeń-grudzień 2015 r. sprzedaż detaliczna zwiększyła się przy porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o trzy, 7 proc. (wobec przyrostu o 4, 1 proc. w 2014 r. )" - dodał GUS.

GUS: deflacja w grudniu 2015 r. wyniosła 0, 5 proc. rdr i 0, 2 proc. mdm

Jak zauważa podstawowa ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, podczas 12 miesięcy produkcja przemysłowa wzrosła na temat 4, 9 proc., przy tym przetwórstwo przemysłowe na temat 5, 8 proc. a mianowicie To zdecydowanie lepiej niż w 2014 r. Kłopoty przeżywało górnictwo i wydobywanie, a także wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną jak i również gorącą wodę - podkreśliła.

Dobra kondycja sektora

W grudniu produkcja odsprzedana przetwórstwa przemysłowego wzrosła aż o 9 proc. r/r., co - zdaniem ekspertki - potwierdza dobrą budowę tego sektora gospodarki i pozwala prognozować dobry start 2016 r.

Jedyne co niepokoi w danych empirycznych grudniowych, dodała, to zmniejszenie produkcji sprzedanej w oddziale maszyny i urządzenia (o 5, 9 proc. ), czyli naszym sztandarowym wydziale eksportowym. Pozostałe eksportowe branże miały się jednak w grudniu dobrze – niezmiernie wręcz wzrosła sprzedaż pozostałego sprzętu transportowego (ponad 60 pro. ), urządzeń elektrycznych (ponad 26 proc. ), wyrobów farmaceutycznych, pojazdów zamiennych.

- Dobre rezultaty przemysłu w grudniu 2015 r. to w partii efekt popytu zewnętrznego, jednak także rosnącej sprzedaży na rynku polskim. Sprzedaż detaliczna pojazdów samochodowych wzrosła po grudniu r/r o niemal 17 proc. (r/r; koszta bieżące). To zapewne efekt rozpoczęcia wyprzedaży samochodów wraz z rocznika 2015 już ostatecznie roku - podkreśliła.

Polacy stawiają na dyskonty

GUS: spada zatrudnienie "na czarno"

- Świetne efekty sprzedażowe osiągnęły także niewyspecjalizowane sklepy. Polacy postanowili dzięki święta zaopatrywać się po tańszych super- i hipermarketach oraz dyskontach. Mimo zdecydowanej poprawy na rynku roboty i rosnących wynagrodzeń ciągle przyglądamy się każdej wydawanej złotówce. Zapewne dlatego sprzedaż detaliczna żywności i napojów była w grudniu (w cenach bieżących) o niemal 6 proc. niższa niż w grudniu 2014 r. - zaznaczyła ekspertka w komentarzu do danych.

- Dane dotyczące produkowaniu sprzedanej przemysłu, jak i sprzedaży detalicznej wskazują, iż wzrost gospodarczy w 4. kwartale 2015 r. na pewno nie był niższy niż 3, 5 proc. - prognozuje.

Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek czwartkowe dane pokazują też, że mamy rzetelną bazę do wzrostu przy 2016 r. - Wiadomości płynące z przedsiębiorstw pozwolą prognozować dalszą poprawę w rynku pracy, co musi pozytywnie wpływać na spożycie indywidualne. Eksporterzy mają rzetelne wyniki, a poprawiająca się sytuacja na rynkach krajów UE tworzy szansę nie tylko na ich utrzymanie, oraz na ich poprawę. Przemysł powinien zatem mieć przynajmniej takie wyniki jak przy 2015 r. Jeśli niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne, natomiast jest ich trochę, odrzucić będą się materializowały, dysponujemy szanse w 2016 r. na wzrost PKB na poziomie 3, 6-3, 7 proc. - dodała ekspertka.