10.09.2019
Innowacje wkroczą na drogi. Stanie się bezpieczniej?

  • Kierowcy ominą historyczne miasto. Pospieszniej zakończono budowę ważnej drogi
  • Intratna budowa polskich tras. Kilkadziesiąt firm walczy na temat kontrakty
  • 107 mld złotych na drogi. Powstanie trzy, 9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych
  • Wakacyjne korki to "chleb powszedni". Nikt nie na globie nie odetkał autostrad
  • A1 bez opłat w wakacyjne weekendy. Jeżeli będą korki

Narodowe Centrum Testowań i Rozwoju (NCBR) i Generalna Dyrekcja Dróg Rodzimych i Autostrad (GDDKiA) ogłoszą konkurs na opracowanie odkrywczych nawierzchni i programów poprawiających bezpieczeństwo na polskich szosach – pisze "Puls Biznesu".

Polscy kierowcy od czasu lat narzekają na kiepską jakość tras, a w statystykach dotyczących bezpieczeństwa także wypadamy fatalnie – zauważa "PB".

Rozmyte e-myto. Bramki na autostradach zostaną do 2018 roku

Lepsza jakość?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) stara się jednak o poprawę właściwości i bezpieczeństwa jazdy, jak i również w połowie stycznia wspólnie z Narodowym Centrum Testowań i Rozwoju (NCBR) ogłosi konkurs dla naukowców.

W jego ramach stanie się można ubiegać się na temat fundusze na wsparcie testowań dotyczących innowacyjnych technologii nawierzchni oraz opracowania nowych metod prognozowania ich trwałości, zarządzania ruchem i bezpieczeństwem w drogach.

Kto skorzysta?

Z efektów programu będą mogli korzystać zarządcy dróg, przedsiębiorcy oraz biura projektowe – informuje rzecznik NCBR Kamil Melcer.

Budżet programu realizowanego poprzez NCBR i GDDKiA, który ma poprawić jakość dróg i bezpieczeństwo, szacowany jest na 50 mln zł – wylicza "PB".