13.07.2019
Czerwińska dla «DGP»: rząd szykuje duże zmiany w podatkach

Sprawnie działający mechanizm polskiej ekonomii zaczyna dławić rynek robocie. Trendy demograficzne wskazują, że może się to nasilić. Trzeba więc sięgać na rezerwy, wspierać rynek, regenerować biernych zawodowo. Jak? Minimalizując klin podatkowy - pisze w "DGP" minister zasobów Teresa Czerwińska.

W opinii opublikowanej w piątek na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" minister Czerwińska wyjaśnia, hdy klin podatkowy to różnica między pieniędzmi, które pracownik dostaje "na rękę", zaś kwotą, którą na tej zatrudnienie wydaje firma.

Bardziej obciążone są ludzie o niskich dochodach. Meldunek o podatkach w Polsce

Obniżka stawki PIT

"Obie strony wolałyby, żeby wynik tego matematycznego działania był jak najbliższy zeru. Ale jest też trzecia strona, budżet państwa, któregoż racje w dyskusji na temat klinie podatkowym też będą bardzo istotne" - zauważa.

Zdaniem Czerwińskiej w tej kwestii należy poszukiwać złotego środka, co a mianowicie jak zaznaczyła - odrzucić jest proste, ale potrzebne.

"Wygląda na to, że nie da się w środku klina wprowadzić takiej redystrybucji, która zachowałaby jego neutralność dla finansów publicznych" a mianowicie zaznacza. W związku spośród tym - Czerwińska przekonuje - klin trzeba zredukować.

"Ale jak? Wprowadzając większą progresję w zakresie dochodów z pracy pośród połową a 167 proc. średniego wynagrodzenia. Zmniejszanie obładowań dla osób o relatywnie niewysokich pensjach to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia bodźców na rynku pracy" - tłumaczy szefowa MF.

Czerwińska podkreśla, iż takie rozwiązanie ułatwi młodocianym ludziom rozpoczynanie pracy w etacie, a jednocześnie da możliwość powrotu na sektor pracy osobom pracującymi po szarej strefie.

"To jest kierunek, w którym powinniśmy podążać" - uważa minister. Zapowiada ponadto, że niebawem rząd zrobi przy tej kwestii pierwszy chód. "To obniżenie PIT do 17 proc., które w praktyce będzie dotyczyć wynagrodzeń mieszczących się w połowie obecnego progu podatkowego" - zaznacza.

Ulga dla młodych

Przypomina również, że w ramach najnowszych obietnic PiS wprowadzona zostanie ulga dla osób młodych, które do tego samego poziomu przychodów będą zwolnione z PIT. "Istotne w tej kwestii będzie też podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Te podatkowe zmiany wpłyną na zmniejszenie klina podatkowego" - pisze Czerwińska.

"Czy będzie potrzebna dalsza jego obniżka? To pytanie, które powinniśmy stawiać sobie już obecnie. Odpowiedzi na nie należy szukać wspólnie z przedstawicielami biznesu, z pracownikami i ekspertami. Należy przy naszym pamiętać, że każda budżetowa decyzja niesie za sobą wieloletnie konsekwencje" - twierdzi minister.

"Istotne, żeby były to decyzje pragmatyczne, właściwie oszacowane i by finalnie miały pozytywny oddziaływanie na rozwój naszego kraju" - podkreśla