23.08.2019
GUS: deflacja w sierpniu wyniosła 0, 4 proc.

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

Ceny spadają. Deflacja po sierpniu wyniosła 0, czterech proc. w ujęciu miesięcznym; w ujęciu rocznym - 0, 6 proc. - podał we wtorek przy komunikacie Główny Urząd Typowy.

Ekonomiści ankietowani poprzez PAP szacowali, że koszta towarów i usług spadły w sierpniu o 0, 7 proc. w ujęciu rocznym, zaś miesięcznym - o 0, 4 proc.

Emigranci z Polski są w całej Ue. Gdzie jest nas najwięcej?

Jest taniej

GUS podał też, że spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu a mianowicie w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku - wyniósł 0, 6 proc.

Jak napisano we wtorkowym komunikacie GUS największy wpływ na wskaźnik wartości towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w sierpniu niższe o 0, jedenastu proc. ceny żywności jak i również niższe o 2, czterech proc. ceny odzieży i obuwia. W sierpniu staniał też transport (o 1, 1 proc).

Jak wyliczył GUS właśnie ów grupy towarów i ofert obniżyły wskaźnik odpowiednio na temat 0, 16 p. proc., 0, 12 p. proc. i 0, 10 p. proc.

"Podwyżki opłat związanych ze zdrowiem (o 0, 4 proc. ), a także rekreacją jak i również kulturą (o 0, 2 proc. ) podniosły tenże wskaźnik odpowiednio o 0, 02 p. proc. i 0, 01 p. proc. " - napisano po komunikacie Urzędu.

Jak wcześniej?

Warto przypomnieć, że także w lipcu ceny towarów i ofert spadły 0, 2 proc. w porównaniu do czerwca. W lipcu spadły ceny żywności (o 1, 2 proc. ) oraz odzieży i obuwia (o 2, 8 proc. ). W tej grupie najbardziej potaniały warzywa (o 9, 4 proc. ), owoce (o 4, 0 proc. ), cukier (o 3, 2 proc. ) i ryż (o 1, 1 proc. ). Bardziej korzystne było też mleko, sery i jaja - średnio o 0, 5 proc.

Więcej niż po czerwcu płacono natomiast metrów. in. za masło (o 0, 4 proc. ), mięso (przeciętnie o 0, 3 proc. ), zaś także za kawę (o 0, 7 proc. ) oraz soki owocowe (o 0, 5 proc. ).