28.06.2019
Borys: zmiana marki Banku Pekao zakończy się do ukończenia roku

Rebranding Banku Pekao SA powinien zakończyć się do samego końca 2017 roku a mianowicie poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał też, że wkrótce trzeba będzie uzupełnić funkcje w zarządzie banku w rejonie finansów i ryzyka.

- Rebranding (zmiana marki-red. ) banku powinien ukończyć się podczas pół roku kalendarzowego - powiedział Borys dziennikarzom.

Najlepiej zarabiający prezes banku odchodzi. Wydaje się następca

Żubr o jednakowym kształcie, ale w odmiennej kolorystyce był symbolem banku od 1998 roku, do odwiedzenia 2012 roku.

Profesjonalna transformacja

- Jako akcjonariusz zdołam powiedzieć, to, na jak na pewno warto zbudować - ale to istnieją decyzje tutaj rady nadzorczej i zarządu - aby rzeczywiście teraz ta transformacja, czy ten taki sezon przejściowy po stronie właścicielskiej, z perspektywy funkcjonowania strukturze Pekao SA, był naturalnie spokojny, profesjonalny - rzekł prezes PFR.

-Wkrótce trzeba będzie uzupełnić procedury w zarządzie w obszarze finansów, ryzyka - dlatego warto, aby te postanowienia możliwie szybko zapadły. Jak na przykład wiadomo, bank musi dysponować tutaj właściwe kompetencje a mianowicie mówił.

Jak dodał, "pozytywnie postrzegamy w praktyce jakość kadry menedżerskiej przy Pekao SA; warto zapewnić, że te zmiany będą jak najmniej odczuwalne z perspektywy banku".

Przypomniał, że zgodnie z umowami, jakie zwarto z UniCredit, "moment finalizacji transakcji był momentem" odejścia z instytucji finansowej menedżerów włoskich. - Przy większości kwestii, były ów kredyty uregulowane w naszych umowach inwestycyjnych. Generalnie umówiliśmy się, że menedżerowie ze strony UniCredit, po finalizacji transakcji, czyli po jej zamknięciu, opuszczą Pekao SA - zaznaczył.

Z zastrzeżeniem, mówił, że kilka osób zostanie na okres przejściowy. - Ta grupa nie zaakceptować jest duża - blisko 40 menedżerów - uwzględniając przy skali Pekao SA. Te zmiany dotyczące zarządu nie są zaskoczeniem. Ale chciałem podziękować wszystkim włoskim menedżerom - dodał.

Prezes odwołany

"Przybyło stanowisk do obsadzania". Rząd repolonizuje banki

Rada Nadzorcza Pekao SA 14 czerwca odwołała Luigiego Lovaglio z możliwości prezesa zarządu. Nie podano przyczyny odwołania. Tego danego dnia z pełnienia opcji wiceprezesów zarządu banku zrezygnowali Diego Biondo (był poważny za pion zarządzania ryzykiem) i Stefano Santini (odpowiadał za finanse).

Tego samego dnia RN postanowiła, iż Michał Krupiński pełni funkcję wiceprezesa zarządu Pekao SA, kierującego pracami zarządu, a po uzyskaniu zgody KNF obejmie funkcję prezesa spółki.

W przeszłym tygodniu prezes PZU SA i szef rady nadzorczej Pekao SA Paweł Surówka pytany, kiedy poznamy pełny zarząd, mówił: "Statut jak i również zwyczaj w Pekao SA jest taki, że wówczas prezes przedstawia radzie nadzorczej kandydatów na członków zarządu. Dla rady najważniejsze stało się, żeby Pekao miało prezesa, który przygotuje go do odwiedzenia nowych wyzwań i możliwości jakie w nowej kwestii pojawiają się przed bankiem. Teraz trzeba dać prezesowi czas i możliwość oswojenia się z członkami zarządu oraz kadry kierowniczej jak i również zaproponowanie radzie nadzorczej najlepszych kandydatów. Spodziewam się, iż te zmiany będą dokonywane w ciągu następnych tygodni".

Na początku czerwca PZU i Polski Fundusz Progresu sfinalizowały zakup 32, jedenastu procent akcji Banku Pekao SA za łączną kwotę 10, 6 mld złotych. W ramach transakcji PZU nabył ok. 20 % akcji, a PFR w porządku. 12, 8 procent.

Jak zaznaczyło PZU po komunikacie, "to jedna wraz z największych transakcji w gałęzi bankowym w Europie w ostatnich latach". "Dzięki tejże strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w Polsce i Ue Środkowo-Wschodniej" - czytamy.

Przejęcie przez PZU pakietu akcji Pekao SA od czasu włoskiego Unicredit wydaje się być jednym wraz z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego.