25.07.2019
Energa bez prezesa. Andrzej Tersa odwołany

Zmiany w Enerdze. Rada nadzorcza w poniedziałek odwołała z funkcji prezesa Andrzeja Tersę. Jego obowiązki na czas wyboru świeżego prezesa spółki przejmie Roman Pionkowski.

Ze stanowiska odwołana została również wiceprezes do spraw korporacyjnych Jolanta Szydłowska.

Akcje przy dół

Tersa pełnił opcję prezesa Energi kwietnia 2015. Na stanowisku zastąpił Mirosława Bielińskiego, który zdaniem analityków pożegnał się ze spółką wraz ze względu na sprzeciw wobec koncepcji połączenia Energi wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną.

Około godz. 12. 37 akcje Energi notowane na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie zniżkowały na temat 2, 75 proc.

Notowania akcji Energa przy poniedziałek

Ostatnia aktualizacja:

Kto następcą?

Obowiązki na czas wyboru nieznanego prezesa w Enerdze przejmie Roman Pionkowski, który w ostatnim czasie był Prezesem Energa Operator, największej spółki z Grupy Energa.

Jak czytamy w komunikacie, Pionkowski od wielu lat związany jest z Grupą Energa – był członkiem Zarządu Energa SA oraz Prezesem Zarządu Elektrownia Ostrołęka SA. Od 2013 r. do kwietnia 2015 w charakterze Prezes Zarządu PSE Inwestycje SA kierował projektowaniem jak i również nadzorem inwestycyjnym dla lokaty sieciowych PSE SA.

Na mocy decyzji Ministra Skarbu, 3 grudnia jest powołany do składu Rady Nadzorczej Energa SA.

Energetyczny gigant

Energa to jedna z czterech najważniejszych krajowych grup energetycznych. Wytwarza, handluje i przesyła także energię elektryczną jak i cieplną dla ponad dwóch, 9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Eksploatuje więcej niż 184 tys. km kreski energetycznych, którymi rocznie przesyła łącznie 20, 9 TWh energii. Ich sieć dystrybucyjna obejmuje obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju.

Karuzela w spółkach ruszyła. Po weekendzie zmiany w KGHM, PGE i PKO BP?

Karuzela ruszyła

Powyborcza karuzela stanowisk w spółkach kręci się w najistotniejsze. W poniedziałek może dotrzeć także do zmiany dzięki stanowisku prezesa Enei. Dzięki dzisiaj swoje posiedzenie zaplanowała bowiem rada nadzorcza naszej spółki, a jeden spośród punktów spotkania dotyczy zmian w zarządzie.

Na 29 grudnia planowane jest posiedzenie w PGNiG, które ma - zgodnie z rzeczami uchwał - również rozpatrzyć punkt dotyczący zmian po radzie nadzorczej. W patentach poinformowano, że umieszczenie przy porządku obrad tego punktu uzasadnione jest koniecznością podparcia nadzoru właścicielskiego nad działalnością PGNiG.

Przypomnijmy, hdy w czwartek rezygnację wraz z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 r. złożył prezes Giełdy Dokumentów Wartościowych Paweł Tamborski. Także w ubiegłym tygodniu Tauron poinformował, że minister skarbu odwołał z rady nadzorczej spółki czterech członków i powołał czterech nowych.

Wcześniej, 30 listopada dymisje złożyli prezes PKP Jakub Karnowski i członek zarządu Piotr Ciżkowicz.

Zmian spodziewać się można również w firmach takich jak na przykład PZU, PKN Orlen, PKO BP czy KGHM. Jak ustaliliśmy, do zmiany w czele tej drugiej firmy ma dojść do końca roku. Jacka Krawca dzierży zastąpić Wojciech Jasiński. Z kolei, jak donosił "Puls Biznesu" już jutro do odwiedzenia dymisji ma się podać szef PZU Andrzej Klesyk. Znaki zapytania są zamieszczane też przy nazwiskach prezesów KGHM i PKO BP.