23.06.2019
Baltic Pipe - ile ma kosztować budowa gazociągu

Koszt konstrukcji Baltic Pipe ma wynieść dla Gaz-System - polskiego operatora gazociągów i realizatora inwestycji - 874 mln euro. Kwota ta ukazuje się we wstępnych szacunkach w prognozie taryf przesyłowych, w których uwzględniono cenę budowy gazociągu. Baltic Pipe ma pozwolić na przesył gazu z Danii i Norwegii już od 2022 roku.

Jak informowaliśmy w połowie czerwca, łączny koszt budowy Baltic Pipe, według wstępnych szacunków, posiada wynieść ok. 1, siedmiu miliarda euro. Z tego 874 mln euro, jak wynika z obliczeń Gaz-System, będzie kosztować polska frakcja budowy.

Koszt budowy Baltic Pipe dla Polski

"Polska" część Baltic Pipe będzie się składać z podmorskiego gazociągu z duńskiej wysypy Zelandia do Niechorza. Tuż przy czym Gaz-System nie jedynie dołoży się do konstrukcji i eksploatacji tłoczni gazu na Zelandii, spółka musi też znacząco rozbudować układ gazociągów już na terytorium Polski, aby rozprowadzić nimi gaz z Norwegii.

  • Koszt budowy gazociągu według dnie Bałtyku oszacowano dzięki 442 mln euro
  • 342 mln euro ma pochłonąć rozbudowa polskiego systemu
  • Gaz-System pokryje też 64 proc. kosztów budowy tłoczni, wykładając prawie 91 mln euro

Szacunki te są zbieżne z obliczeniami partnera w tym projekcie, duńskiego operatora przesyłowego Energinet. dk. Kilka dni nim Duńczycy opublikowali szereg papierów, w których ocenili, że budowa Baltic Pipe, od czasu połączenia z norweskim gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym po rozbudowę programu w Polsce będzie kosztować od momentu 1, 585 do 2, 06 mld euro, obok czym Gaz-System, w związku od ostatecznej kwoty, miałby wyłożyć od 841 mln do 1, 093 mld euro, an Energinet. dk – od 744 mln do 968 mln.

Gaz-System oszacował też doroczną wysokość swoich kosztów operatywnych związanych z eksploatacją Baltic Pipe. Prognoza twierdzi o 36, 4 mln euro, z czego przeszło 21 mln euro przypadłoby na rozbudowane gazociągi w Polsce, a prawie jedenaście mln euro na naszego kraju wkład w koszty sprawne tłoczni na Zelandii. Duńczycy polskie koszty operacyjne określili na 35, 6 mln euro, a swoje dzięki 16, 7 mln, przy związku z czym jednoroczne utrzymanie całego systemu Baltic Pipe ma kosztować 52, 3 mln euro.

Obaj operatorzy podkreślają, hdy wszystkie te kwoty wówczas jedynie szacunki, które mogą się znacząco zmienić, bowiem m. in. intensywnie operują nad optymalizacją kosztów i ich obniżeniem. Energinet. dk ocenił, że jego obliczenia mogą być obarczone chociażby 30-proc. błędem, zarówno w górę jak i przy dół.

Gaz-System poinformował jednocześnie, że w relacji z szerokim programem inwestycyjnym spodziewa się podwyżki swych taryf przesyłowych. Średnio sięgają one obecnie 2, 18 euro/MWh, w 2023 r. średnia ta ma wzrosnąć do 2, 72 euro/MWh. Przy czym - jak zastrzega polski operator a mianowicie budowa Baltic Pipe nie istnieje decydującego wpływu, bo koszty inwestycyjne na gazociąg wówczas tylko jedna trzecia kompletnego planu inwestycji na lata 2017-2022, szacowanego na dwóch, 8 mld euro.

Baltic Pipe - uniezależnienie od rosyjskiego gazu?

Gazociąg, jak zapowiedział Gaz-System, posiada powstać i być funkcjonalny do 2022 roku. To termin o tyle istotny, że właśnie wtedy kończy się długoterminowy kontrakt w dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, podpisany w 1996 roku, nazywany kontraktem jamalskim. Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, kontrakt jamalski jak "kamień u szyi krajowej gospodarki".

Wraz z końcem kontraktu jamalskiego i budową Baltic Pipe ma sfinalizować się uzależnienie Polski od momentu rosyjskiego gazu, poprzez sprowadzanie tą drogą nawet dziesięć mld m3 gazu rocznie, przy zapotrzebowaniu na ok. 17 mld m3 w 2020 roku i swoim wydobyciu w kraju na poziomie ok. 4 mld m3.

Tagi: Baltic Pipe energetyka gaz Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie