15.07.2019
Debata na temat samorządów a mianowicie metropolia

- Projekt na temat metropolii warszawskiej, z którego PiS się wycofał, zbliżył samorządy i mieszkańców; stał się przyczynkiem do konwersacji - mówili uczestnicy sobotniej debaty metropolitalnej.

W sobotę w Pałacu Kultury i Nauki - po Dzień Samorządu Terytorialnego a mianowicie odbyła się konwencja metropolitalna na temat wspólnych, aktualnie prowadzonych działań Warszawy jak i również okolicznych gmin oraz schematów na przyszłość.

- Zacznę od ogłoszenie dużego zwycięstwa - PiS wycofał się ze swojego projektu (ustawy dot. metropolii warszawskiej - przyp. red. ). To jest naprawdę ogromne zwycięstwo, bo byliśmy szybcy, byliśmy razem, byliśmy solidarni i - co najważniejsze - ufaliśmy sobie - mówiła do zebranych samorządowców prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, hdy nie udałoby się wygrać bez mieszkańców. - Okazało się, że w naszym własnym gminach mieszka społeczeństwo obywatelskie - oceniła prezydent metropolii. Jak mówiła, mieszkańcy pokazali, że nie chcą odgórnych zmian, że chcą sami decydować o sobie.

Za każdym razem, kiedy będzie próba ograbiania nas z polskiej samorządności i niezależności a mianowicie będziemy walczyć.

Jak powiedziała, sobotnie spotkanie wydaje się być okazją do wspólnej gadki m. in. o dalszym rozwoju metropolii warszawskiej dwa. 0 oraz do pytania, co jest potrzebne, żeby wspólnie, owocnie działać.

Samorządowcy zadowoleni z porzucenia projektu metropolii warszawskiej

Gronkiewicz-Waltz wyraziła również zaniepokojenie z zachowań rządu, które - do niej zdaniem - zmierzają do odwiedzenia Polexitu. - Nie damy się wyprowadzić z Unii europejskiej - musimy bardzo pilnować, żeby nie wyjść ze wspólnoty europejskiej. Bez społeczności europejskiej nasze miasta jak i również gminy i miasteczka aby się nie rozwinęły a mianowicie przekonywała.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreślała rolę samorządów, które absorbują się sprawami najważniejszymi gwoli obywateli. - W szpitalach, którymi zarządzam, rodzą się dzieci, potem te dzieci chodzą do przedszkoli, szkół. Wszyscy używamy dróg, transportu i na koniec stawiamy się na cmentarzach, jakimi również zarządzają samorządy - mówiła.

Dlatego odrzucić możemy pozwolić, żeby ktoś w jakiejś chwili zachwytu nad koncepcją, że w taki sposób może się w nieskomplikowany sposób dostać do potęgi, nagle zmieniał przepisy, które mogą okazać się katastrofalne dla mieszkańców. Jesteśmy wybrani przez mieszkańców i musimy bronić mieszkańców.

Według przewodniczącej Rady samorządy są zawsze gotowe do rozmów, a jedynym podmiotem, który nie chce prowadzić dialogu, jest władza centralna. Malinowska-Grupińska zapewniła, iż Rada chce rozwijać współpracę z samorządowcami, prowadzić interlokucja i budować metropolię warszawską.

Podczas konwencji odczytany został list marszałka Mazowsza Adama Struzika, który wycofanie się z projektu przez PiS również postrzega jako sukces samorządowców i mieszkańców, którzy „aktywnie demonstrowali osobisty sprzeciw”.

Według faceta proponowane zmiany dot. podziału administracyjnego województwa, przyniosłyby „komplikacje”, m. in. zatrzymanie nakładów unijnych dla regionu.

Struzik wskazał jednak, hdy potrzebna jest dyskusja o metropolii i o ustawie, która zacieśni współpracę pomiędzy samorządami.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan zwracała uwagę, że to samorządowcy mogą mieć bezpośredni kontakt z mieszkańcami i słuchają ich głosu. - Jak nam się nie będzie przeszkadzać, wówczas sobie świetnie poradzimy. Istniejemy silni mądrością naszych osób mieszkających - stwierdziła.

Według niej potrzebna jest senacka izba samorządowa, dzięki której - jak mówiła Radwan - władze lokalne miałyby wpływ na dobre i stabilne prawo.

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński stwierdził, że pomimo wycofania się przez PiS z proponowanych zmian „wojna się odrzucić skończyła”. Ocenił, hdy ustawa, która była według niego „bublem prawnym", jest przyczynkiem do rozmowy pomiędzy samorządowcami oraz do debaty o ustroju państwa.

Głos zabrał również wojewoda Karczewa Władysław Dariusz Łokietek, który zaznaczył, że samorządowcy muszą „być dalej czujni”. - To wydaje się być dopiero pewien etap, który to się rozpoczął i dzięki pewno się nie zakończył - dodał. Ocenił, hdy „największą wartością dodaną” dysputy o projekcie PiS, wydaje się być zjednoczenie samorządów i lokatorów gmin.

Przekonywał, że na pewno we własnym gronie samorządowcy będą w stanie wymyślić odpowiedni projekt ustawy metropolitalnej i nie pozostaną potrzebowali żadnych decyzji centralnych.

- Myślę, że ten impuls, który dostaliśmy dzięki ustawie posła (Jacka) Sasina tylko wzmoże stosowane przez nas działania. W grupie jest niewątpliwie łatwiej - podkreślił.

Uczestnicy konwencji dyskutowali m. in. o komunikacji publicznej, Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych oraz o współpracy po Obszarze Metropolitalnym stolicy.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju ośrodka miejskiego stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94, dwudziestu siedmiu proc. mieszkańców biorących w nim udział opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do odwiedzenia metropolii warszawskiej.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował na temat wycofaniu projektu dot. stolicy warszawskiej. Zdaniem Sasina, po sprawie metropolii powinna w dalszym ciągu trwać dyskusja, a rzetelną drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Już po wycofaniu projektu, czternaście maja w Nieporęcie odbyło się referendum, w jakim mieszkańcy wypowiadali się, czy są za tym, aby Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę. 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96, 09 proc. wskazało, że tego nie zaakceptować chce, przeciwnego spojrzenia było 170 osób, czyli 3, 91 proc. Obecność wyniosła 39, 5 proc.

W niedzielę podobnej treści referendum odbędzie się przy Konstancinie Jeziornie.

Tagi: Warszawa samorządy metropolia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie