04.09.2019
Impact’17 Kraków - relacja wraz z pierwszego dnai

Pierwszy dzień Impact'17 za naszym biurem. To największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone innowacjom i economy 4. 0.

- Stawiamy na rozwój gospodarczy, a dziś nie ma rozwoju bez innowacji i inwestowania w potencjał drzemiący w polskich młodych przedsiębiorcach – przekonywała Beata Szydło, Premier RP 31 maja.

Ponad 300 speakerów kreowało rozwiązania gwoli obszarów energy&resources, fintech, mobility i industry 4. 0, etc. W Krakowie pojawili się m. in. Bertrand Piccard, przedsiębiorca, propagator szczerej technologii, Carlos Moedas członek Komisji Europejskiej, Kathleen D. Kennedy, Dyrektor i Wiceprezes MIT, Carlos Menendez wraz z Mastercard.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe Premier Beata Szydło

Otwierając impact’17 Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział nowy etap w drodze Polski do odwiedzenia sukcesu w rewolucji Industry 4. 0 oraz eksplozję w biało-czerwonych innowacjach. Po jego opinii polska gospodarka jest na kursie trzy. 0 do 4. 0, o jakich kwestiach świadczą liczby jak i również fakty m. in. dziesięć mld zł przekazanych w innowacje, 1, 5 tys. umów z przedsiębiorcami i naukowcami oraz ulgi podatkowe dla firm inwestujących po badania i rozwój. Ów ostatnie w przyszłym r. mają być już 100-procentowe.

Zobacz też: Wicepremier Gowin na Impact'17: Będzie 1 mld zł na wsparcie innowacji

Z kolei Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju w trakcie otwarcia kongresu podkreślał, że Industry 4. 0 to nie perpetuum mobile, a fala niosąca zarówno szanse, jak i również zagrożenia.

- Ekonomia i ludność są owszem na 1 monecie. Jednak znajdują się po jej dwóch, przeciwnych stronach. Im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, że społeczeństwo będzie zapowiadało się zupełnie inaczej po rewolucji przemysłowej tym lepiej. W tym miejscu musimy wypracować platformę do tej zmiany, mając przytomność, że wobec rozwoju technik, robotyki z rynku robocie zniknie wiele zawodów – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe

Zobacz też: Mateusz Morawiecki na Impact'17 zaprezentował nową ideę. Wówczas Polska Platforma Przemysłu cztery. 0

Nie ma odwrotu od innowacyjności

O tym, że innowacja jest przyszłością, mówił Carlos Moedas, europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji.

- Globalizacja to fakt, od jakiego nie istnieje odwrotu. Niemcy już wiedzą, że wkrótce pozostaną dopiero 9. gospodarką świata i wypadną z ekipy G7. W tej rzeczywistości nic nie jest wiadomości na zawsze, ale wygrają ci, którzy wzrost innowacyjności będą w stanie połączyć z wyższą produktywnością. W Europie wcale nie idzie wówczas tak gładko – publikatory to jedna z niewielu, w pełni cyfrowych branż, pozostałość tkwi jeszcze w zepsutym systemie. Jednocześnie kluczowe jest to, że w Europie powstaje coraz mniej nowinek typu disruptive. Musimy przestawić nasze myślenie na duże, nieszablonowe idee, a nie na sprawne kopiowanie – przekonywał Carlos Moedas.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe

Zobacz też: Kraków to miasto innowacji

O innowacjach – a szczególnie o wszystkich wyzwaniach, jakie niesie ze sobą Industry 4. 0 rozmawiało po dniu otwarcia impact’17 kilkaset osób, reprezentujących różne środowiska – twórcy najbardziej nowoczesnych technologii, prezesi światowych koncernów z obszaru new-tech, autora startupów, naukowcy, jak i również zarządzanie rządowa.

Dyskusje toczyły się na trzech momentach jednocześnie w kilku ścieżkach m. in. science to business, fintech&e-commerce, energy&resources, mobility, entrepreneurship.

Energy&Resources

To, jak trudno jest przebić się spośród innowacją przez ścianę schematów, najlepiej wie Bertrand Piccard, twórca projektu Solar Impulse oraz gość impact’17 po ścieżce energy&resources. Piccard - jako pierwszy wykonał lot dookoła ziemi w samolocie napędzanym jedynie energią słoneczną - teraz przekonuje, że czysta energia to odrzucić tylko ideologia, ale przede wszystkim nowa gałąź gospodarki obiecująca miliardowe zyski.

- Warto pytać, mieć zastrzeżeń, wątpić. Tylko tak znajdujemy nowe rozwiązania, zapewniamy impuls do łamania przy jednym spotkaniu ustalonych prawd, które nas ograniczają. Gdy szukałem wykonawcy samolotu, branża lotnicza mi wyśmiała, twierdząc, że wówczas nie może się odmiennych. Koniec końców samolot zbudowała…stocznia. Dlatego mam dla państwa dobrą radę – przenigdy nie podążajcie za osobami, którzy powtarzają „to niemożliwe”. Wkrótce pokażemy 1000 zyskownych rozwiązań w zakresie czystej ciepła – podkreślał Szwajcar.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe

Fintech&E-commerce

Innowacje wpływają w każdy aspekt naszego istnienia, ale szczególnie duży działanie mają na rynek bankowy, gdzie na przestrzeni kilku minionych lat nastąpił ogromny skok technologiczny.

Carlos Menendez, jeden z kluczowych menedżerów Mastercard na ziemi, podkreślał, że rewolucja czeka wciąż sektor płatności bezgotówkowych. W Naszym kraju cel jest jasny – za kilka lat 80 proc. płatności odbywać dzierży się bezgotówkowo.

- Obecnie proporcje są odwrotne, miliony ludzi w Naszym kraju nie ma nawet rachunku bankowego, a massachusetts technology sześcdziesięciu proc. firm w Polsce wcale nie używa programów bezgotówkowych. Wraz z polskim rządem mamy plan jakim sposobem zbudować nowe zachęty jak i również nawyki do używania płatności elektronicznych. Jednym z nich dzierży być możliwość łatwego zrobienia uniwersalnej identyfikacji finansowej przy oparciu o np. konto bankowe – oceniał Carlos Menendez.

Marta Krupińska założycielka Azimo (fintech) przyklasnęła temu ostatniemu pomysłowi. Im więcej otwartych danych zostanie łączyć się z bankowością, tym lepiej dla dzisiejszego społeczeństwa.

- Tego typu profil musi się wydarzyć, bo jest bardzo konieczny. Z takim profilem będę pewna, że w każdym kraju mam taki sam scoring kredytowy i bieżący dostęp do lokalnych ofert finansowych, bez znajomości funkcji z innych krajów i wypełniania formularzy. Teraz tego typu proces jest skomplikowany i złożony – mówiła Marta Krupińska. Czy taki plan zrealizują Polacy?