20.06.2019
Angela Merkel mówiła bardzo miło o Polsce. Hanower

Znaczenie relacji polsko-niemieckich dla pomyślnego rozwoju całej Europy podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel, otwierając w niedzielę wraz z premier Beatą Szydło targi przemysłowe w Hanowerze. - Nasze dwa kraje łączy dziś znacznie więcej aniżeli tylko wspólna granica. Rozwinęły się wielorakie relacje pomiędzy obywatelami, w gospodarce, po nauce, i oczywiście też w polityce - mówiła szefowa niemieckiego rządu w czasie uroczystości w centrum kongresowym stolicy Dolnej Saksonii.

- Współpraca naszych państw w środku Europy dzierży centralne znaczenie dla rozwoju naszego całego kontynentu. Jako sąsiedzi stoimy poprzednio podobnymi wyzwaniami i staramy się w wielu miejscach rozwiązywać je wspólnie - powiedziała kanclerz. Merkel zwróciła uwagę, że chociaż współdziałanie polsko-niemiecka może dziś mnóstwo obserwatorom wydawać się oczywista, to w obliczu "wielu dotkliwych tragicznych rozdziałów" wspólnej relacji partnerstwo to "powinno zachować szczególny charakter".

Merkel wie, co lubią Polacy. Uderza w historyczne tony

Niemiecka kanclerz przypomniała o zabytowych zasługach polskiej Solidarności, która "w istotny sposób" przyczyniła się w latach 80. do upadku żelaznej kurtyny, co utorowało drogę do niemieckiej jedności. - Nigdy tego nie zapomnimy - zapewniła Merkel.

- Wartości, o które walczyła Solidarność, są ciągle aktualne - powiedziała. Do niej zdaniem wolność, demokracja i praworządność to "podstawa pokojowego współżycia w Europie". Merkel podkreśliła znaczenie relacji gospodarczych. Przypomniała, że Niemcy istnieją od 20 lat najbardziej ważnym partnerem gospodarczym Polski, zaś Polska jest dla Niemiec najważniejszym partnerem w Europie Środkowej i Wschodniej.

Obroty handlowe Polski i Niemiec przekraczają 100 mld zł

Kanclerz podkreśliła, że polsko-niemieckie obroty handlowe przekroczyły w zeszłym roku po raz główny granicę 100 mld euro. "To godna uwagi wielkość" - zaznaczyła. Wskazała też na zaangażowanie niemieckich inwestorów w Polsce, opiewające na kwotę 26 mld euro.

Mocną stronicą Polski jest jakość lokalizacji i innowacyjny przemysł, jak widać na targach, w których bierze udział 200 wystawców. - To dwa razy więcej, niż rok uprzednio - zaznaczyła. Merkel wyraziła nadzieję, że targi po Hanowerze będą potężnym bodźcem do dalszego rozwoju relacji gospodarczych.

Odnosząc się do problemów gospodarki świeckiej, Merkel broniła otwartego zakresu handlu. - Mówimy nie izolacji i protekcjonizmowi - oświadczyła.

Przemawiający uprzednio prezes Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Niemieckiego Dieter Kempf odniósł się do sytuacji wew. na terytorium polski.

Dla naszej firmy jako partnerów handlowych wydaje się ważne, by podzielać fajne istotne europejskie wartości a mianowicie po tej i po tamtej stronie Odry jak i również Nysy. Dlatego patrzymy wraz z zaniepokojeniem na ograniczanie praworządności; uważamy że wolność prasy i słowa jest konieczna dla (istnienia) silnego narodu w kraju uprzemysłowionym, a przede wszystkim dla współgrania przemysłu i społeczeństwa.

- Współpracujmy nadal usilnie jako filary silnego jak i również wydajnego europejskiego projektu - zaapelował Kempf do niemieckich i polskich uczestników.

Tagi: Niemcy PiS Beata Szydło Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie