04.07.2019
Były prezes ZUS pod lupą CBA

Były prezes ZUS, były penis zarządu oraz dwoje zatrudnionych Zakładu znalazło się pod lupą CBA. Biuro zawiadomiło prokuraturę w sprawie podejrzenia nadużycia uprawnień lub niedopełnienia przez nich obowiązków. Idzie o zlecenie z pustej ręki firmie Hewlett-Packard opieki serwisowej nad oprogramowaniem.

W wyniku kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wykryto takie nieprawidłowości, które pozwoliły na skierowanie do odwiedzenia prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Zamówienie ogólne udzielone HP Polska opiewało na 19, 6 mln zł.

Kontrola CBA prowadzona była od lipca 2014 do maja 2015 r. Zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Warszawie skierowano w ostatnich dniach.

CBA podejrzewa, że b. prezes Zbigniew D., b. członek zarządu Zakładu Dariusz Ś., Helena Z. - dyrektor departamentu systemów informatycznych ZUS i Leszek P. - naczelnik wydziału przy ZUS, mogli nadużyć swych uprawnień lub nie dopełnić obowiązków zlecając HP załogę serwisową części systemów ZUS i oprogramowania w trybie zamówienia z wolnej ręki - mimo że nie było powodów do użycia takiego trybu.

Za takie przestępstwo urzędnicze tuż przy decyzjach majątkowych - nadużycie uprawnień lub niedopełnienie przymusów i wyrządzenie tym szkody wielkich rozmiarów - grozi kara od roku do odwiedzenia lat 10.

ZUS mógł skorzystać z odmiennych firm usługowych

PAP dowiedziała się, że w trakcie inspekcji CBA oceniło, iż przy zamówieniu prezes, członek zarządu, dyrektor i naczelnik oparli się jedynie o oświadczenie szefa HP Polska, iż tylko ta firma jest uprawniona do serwisowania przedmiotu i oprogramowania Hewlett-Packard w terenie Polski. Tymczasem z wyników kontroli wynikało, hdy szef firmy podał, że wyłączność dotyczy dostaw, natomiast nie usług serwisowania, ponieważ sprzęt mogą serwisować firmy spełniające wymogi HP a mianowicie wynika z ustaleń kontroli CBA.

Prokuratura Regionalna w Warszawie nie otrzymała do środy takiego zawiadomienia - powiedziała rzeczniczka prasowa prokuratury Agnieszka Zabłocka-Konopka. Także rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział, że Zakład nie ma informacji na temat takiego postępowania w stosunku do b. prezesa.

W kwietniu 2014 r. ZUS w informacji dla redaktorów na temat działań powiązanych z Kompleksowym Systemem Informatycznym podał, że na żądanie 31 stycznia 2014 r. przekazał CBA dokumentację odnośnie postępowań o zamówienie publiczne przeprowadzonych w 2013 r.

Były to żądania na "zakup szkoleń związanych z modyfikacją i rozbudową oprogramowania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS", "modernizację systemu Komputera Środkowego ZUS wraz z kupnem licencji" i "opiekę serwisową sprzętu i oprogramowania HP w Centrali ZUS".

Zawiadomienie, do którego dotarła PAP, dotyczy ostatniego spośród tych zamówień.

Tagi: zus CBA Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie