28.08.2019
Handlujący kryptowalutami muszą zapłacić podatek  Waluty

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa
  • Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

Urzędnicy zbierają dane o obrocie kryptowalutami. Każą wykazywać dochody w zeznaniach i płacić podatek - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Giełdy i kantory, w których obraca się kryptowalutami, otrzymują od skarbówki wezwania wraz z żądaniami udostępnienia informacji odnoszących się transakcji zawieranych przez ich użytkowników.

Młodzi Włosi wyjeżdżają za pracą. Kraj traci miliardy euro

- Dochody spośród bitcoinów trzeba opodatkować. Skarbówka nie zna jednak detalów transakcji na rynku kryptowalut. Jeśli je pozna, dojdzie jak po sznurku do osób, które na nich zarabiały - mówi Mikołaj Jabłoński, radca prawny jak i również doradca podatkowy w ABC Tax.

Jedno wydaje się pewne: przychody trzeba uwidocznić w zeznaniu rocznym. Wspomina o tym Ministerstwo Zasobów w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Zastrzega, że chodzi nie tylko o przychody ze zbytu, ale także z zamiany. Itp bitcoinów, ale też innych kryptowalut, takich jak litecoin czy ether.

Są wątpliwości

Wątpliwości są natomiast odnośnie do zasad wykazywania takich przychodów. Spory po tej sprawie dochodzą do sądów. W niedawnym osądu Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż wirtualnej waluty należy rozliczyć jako dochód z praw majątkowych. Przychód (czyli przychód pomniejszony na temat koszty) trzeba zsumować spośród innymi, np. z etatu czy zlecenia i opodatkować według skali (18 lub 32 proc. PIT). Potwierdza to też Ministerstwo Finansów.