13.07.2019
Cypr a sprawa polska. Czy Polakom też to grozi?  Informacje

  • Darmowe konta i karty coraz to bliżej. Podstawowe usługi będą bezpłatne, ale są także ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden z największych instytucji bankowych w Polsce zmieni nazwę
  • ING ma zgodę dzięki nowy bank w Polsce. Raiffeisen dostał odmowę

Wielu Polaków, patrząc na to, co dzieje się na Cyprze, zadaje sobie pytanie, czy my również powinniśmy się obawiać? Tego rodzaju krachu finansów raczej nie. Ale ta kryzysowa pozycja ujawniła - niebezpieczny gwoli wszystkich w Unii - precedens. Po raz 1-wszy - w obliczu bankructwa kraju - spróbowano zapożyczyć do prywatnych oszczędności. A to, jak przyznają profesjonaliści, podważyło zaufanie do instytucji bankowych i instytucji finansowych, również w Polsce.

Kontrowersyjna decyzja o likwidacji banku Laiki na Cyprze, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i posiadacze nieubezpieczonych depozytów powyżej setka tys. euro, sprawiła, hdy kryzys na niewielkiej wyspie urósł do rangi ogólnoeuropejskiego poważnego problemu.

Hollande uspokaja rynki: Cypr wydaje się być rozwiązaniem wyjątkowym

Ekonomiści uspokajają jednak, że po Polsce tylko kataklizm lub wojna mogłyby sprawić, iż władza sięgnęłaby do naszych kont bankowych.

Po pierwsze żaden polityk nie wziąłby na siebie takiej odpowiedzialności, po 2gie można aby to uznać za złamanie naszej konstytucji.

Martwi jednak za to co odrębnego - że władze Unii europejskiej posunęły się w swych decyzjach tak daleko, zezwalając na opodatkowanie cypryjskich gospodarności.

- 17 ministrów finansów z państw obszary euro zbiera się i podejmuje decyzję o opodatkowaniu depozytów. Coś im pada na umysł - informując slangowo - i odrzucić widzą reperkusji - powiada Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion.

"Popełniono wysoki błąd"

Tych 17 ministrów finansów państw, w których euro jest walutą, decydowało o przyszłości Cypru. Aczkolwiek decyzja już zapadła - Cypr ma zlikwidować pewien z największych banków, zrestrukturyzować sektor bankowy i zreformować finanse, an ewentualny podatek nałożyć tylko na depozyty powyżej 100 tysięcy euro - to pozostało monstrualne rozczarowanie.

"Cypr wciąż długo będzie płacił zbytnio błędy"

- Popełniono wielki błąd. Dużo ludzi, nie tylko na Cyprze, obawiam się, że w Polsce też, utraciło zaufanie do odwiedzenia systemu bankowego - oceniał Grzegorz Kołodko, były minister finansów w"Faktach po Faktach".

Ekonomiści uważają, hdy pomysł by sięgnąć do odwiedzenia kieszeni Cypryjczyków dla ratowania finansów wyspy, pojawił się w samej Unii Europejskiej, a nie jak mówi się oficjalnie - dzięki Cyprze. Ale mimo tego, że doszło do tego rodzaju zamieszania, zaufanie do instytucji bankowych zostało podważone, an Unia zaakceptowała pierwotnie decyzje, które wielu ekonomistów uznaje zbytnio bezprawne, przedstawiciele Unii nie zaakceptować mają sobie nic do zarzucenia.

Co większą ilość, Jeroen Dijsselbloem, szef eurogrupy powiedział, że rozwiązanie cypryjskie może być "nowym modelem" rozwiązywania problemów w strefie €.

- Jeśli pula jest w trudnej kwestii, naszym pierwszym pytaniem powinno być to, co bank sam może zrobić w tej sprawie? Jeśli nie zaakceptować może zrobić nic, wówczas zwrócimy się do swoim klientów i właścicieli, żeby się dołożyli - oświadczył.

"Tak nie możemy rozwiązywać problemów"

Unijni urzędnicy szybko się zreflektowali i zaczęli łagodzić ton wypowiedzi, ale pozostaje poczucie, że nigdy wcześniej instytucje unijne nie zachowały się naprawdę nieprofesjonalnie.

"Unia potraktowała Cypr niesprawiedliwie, ale teraz trzeba zakasać rękawy"

- Jest to model wyjątkowo słabego zarządzania kryzysowego, w żadnym wypadku nie może być to propozycja rozwiązywania kolejnych problemów - mniema Ryszard Petru, ekonomista.

- Dowolny bank na świecie można położyć poprzez plotkę, doprowadzić do bankructwa, poniekąd największy na świecie a mianowicie dodaje prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Uczelni Bankowej we Wrocławiu.

Wydaje się, że na temat tej prostej zasadzie zapomniano. 10 miliardów euro kredyty dla państwa, w którym to, co jest na bankowych kontach, siedmiokrotnie przewyższa produkcję cypryjskiej gospodarki a mianowicie PKB Cypru to tylko 18 miliardów euro a mianowicie zostało okupione niepokojem przy całej Europie.

Opłaty inwestorów "normą"? Po odpowiedzi rynków szef eurogrupy zagłusza wypowiedź

Hiszpanie, jacy są na skraju niewypłacalności, na internetowych blogach obecnie doradzają sobie, jak ustanowić konto za granicą. Wówczas na wypadek, gdyby ktoś zechciał nałożyć podatek dzięki ich oszczędności. W górę poszybowały notowania bitcoinów - cyfrowej waluty będącej poza kontrolą państw.

- I banki i trwałość prawa to są główne rzeczy dla przedsiębiorcy. Jak i również obecnie mamy dużo zastrzeżeń, że skoro Cypr był o krok od utraty tejże wiarygodności, to może jak i również każde inne państwo a mianowicie mówi Agnieszka Rzepecka, prezes zarządu OpusTrust.

Rzepecka, która pomaga na jak dzień rejestrować firmy zbytnio granicą uważa, że Cypr mimo wszystko pozostanie rajem podatkowym dla przedsiębiorców. Aczkolwiek spadek zaufania do banków i do władz małej wyspy sprawił, że z raju na razie posiadamy gospodarczy czyściec.