15.06.2019
85 najbogatszych ma tyle, co połowa świata  Informacje

  • Noblista trzeźwo ocenia bitcoina. "Interesujący eksperyment"
  • Prezydent przy Davos: głosy o doskonałej kondycji polskiej gospodarki
  • Prezydent w Davos. Pierwsze gadki z królami
  • Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie do Davos
  • Kryzys paliwowy zmusił premiera Pakistanu do szybszego powrotu z Davos

Wąska elita multimiliarderów licząca 85 osób zgromadziła tyle majątku, co 3, 5 mld najbiedniejszych, stanowiących połowę populacji świata – ogłosiła przygotowanie Oxfam w raporcie opublikowanym w przededniu dorocznego Ogólnoświatowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Oxfam, zajmujący się pomocą charytatywną, głównie w Afryce, oszacował, że skojarzony majątek 85 najbogatszych jednostek w świecie, wynosi 1-wszą, 7 biliona dolarów. Sumarycznie 1 proc. ludności otoczenia zgromadził bogactwo szacowane dzięki 110 bln dol.

Ogółem 1 proc. populacji świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln dol.

Oxam

Najbogatszym osobą świata jest Meksykanin Carlos Slim Helu – potentat telekomunikacyjny, którego majątek magazyn "Forbes" wycenił na 73 mld dol. Na kolejnym miejscu jest Bill Gates z 67 mld dol. Na liście najbogatszych będą też inwestor finansowy Warren Buffet - 53, pięć mld dol., współzałożyciel Google’a Larry Page - z 23 mld dol., jak i również spadkobierczyni rodzinnej fortuny L’Oreal, Liliane Bettencourt - trzydziestu mld dol.. Jest ona też najbogatszą kobietą otoczenia.

Przepaść coraz większa

70 proc. ludności globu żyje w krajach, przy których przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi pogłębiła się w ostatnich 30 latach - zaznacza Oxfam.

Raport potępia zgubne skutki systematycznie powiększającego się rozziewu między nieliczną grupę superbogatej elity, a biedniejącymi stówamistówkami milionów ludzi. Dokument wskazuje, że może to wywołać społeczny bunt przeciwko nierówności i korupcji, zwłaszcza wraz z strony ludzi młodych, odrzucić widzących niezwykłego przyszłości.

- Tak duża koncentracja zasobów ekonomicznych w rękach małej grupy ludzi jest dużym zagrożeniem dla spójności i stabilności społeczeństw - podkreślono.

Organizacja apeluje do uczestników rozpoczynającego się w środę dorocznego Forum internetowym Ekonomicznego w Davos, aby poparli progresywny system podatkowy, płacili pracownikom pensje, wraz z których można wyżyć i nie nadużywali wpływów ekonomicznych w życiu politycznym.

- Nie wygramy batalii z nędzą, jeśli nie uporamy się z rosnącą nierównością społeczną – zaznaczyła dyrektor Oxfam Winnie Byanyima.