20.06.2019
Apple wyprzedza Polskę. Koncerny mogą mieć więcej gotówki niż duża liczba państw  Informacje

  • "To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską
  • Amerykanie nasyceni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo porządnie! "
  • Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Struktury Handlu
  • USA wstępnie dogadały się z Meksykiem przy sprawie umowy handlowej
  • Apple pokazał rekordowe wyniki. Cena spółki przychodzi do biliona dolarów

Największe koncerny nie zapomniały o kryzysie finansowym i gromadzą wielkie ilości gotówki na instytucji bankowych kontach. Według rankingu Business Insider firma Apple ma trzykrotnie większe rezerwy walutowe (bez rezerw w złocie) niż rząd Stanów Zjednoczonych.

W niepewnych latach zgromadzona w banku kasa jest najlepszym zabezpieczeniem - do takiego wniosku musiały dojść władze koncernu Apple. Światowy gigant produkujący m. in. urządzenia mobilne zgromadził aż 159 mld dolarów w gotówce. To więcej niż rządy Stanów Zjednoczonych (48 mld dol. ), Kataru (41 mld dol. ) i Niemiec (39 mld dol. ) razem wzięte.

Samsung dotknięty "fałszywym palcem". Jak rozbroić Galaxy S5?

Ogromny kapitał

W czołówce firm i państw, które zgromadziły najogromniejsze rezerwy finansowe w gotówce są Malezja (130 mld dol. ), Turcja (109 mld dol. ) jak i również Polska (99 mld dol. ). W dziesiątce w największym stopniu oszczędnych jest też Microsoft z rezerwami sięgającymi 84 mld dolarów.

- Największe korporacje zgromadziły duże oszczędności. Amerykańskie firmy "siedzą" na ponad 1, 5 biliona dolarów gotówki. To o 12 proc. więcej niż rok wcześniej jak i również prawie dwukrotnie więcej aniżeli w 2008 roku a mianowicie mówi Joseph Quinlan, szef zarządzający US Trust i dodaje, że niektóre korporacje zgromadziły większy kapitał aniżeli najbogatsze państwa świata.

Majątek bez złota

Ranking stworzony przez Business Insider jest oparty na danych z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Agencji Moody's jak i również raportów spółek giełdowych. Przedstawione rezerwy walutowe dotyczą jedynie majątku w gotówce a mianowicie bez rezerw zgromadzonych w złocie.

Lp. Państwo/Koncern Gotówka w miliardach dolarów
1. Apple 159
2. Malezja 130
3. Turcja 109
4. Polska 99
5. Indonezja 93
6. Microsoft 84
7. Dania 82
8. Izrael 80
9. Irak 74
10. Filipiny 74