12.07.2019
Co z polskim węglem? Premier rozmawia z górnikami  Informacje

  • "Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW
  • Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych
  • Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się najlepszy wynik importu "czarnego złota" wraz z zagranicy
  • Przegląd prasy: Wytwórce węgla inwestują na potęgę
  • Miliony na podwyżki gwoli górników. Porozumienie w górniczej spółce

W kancelarii premiera rozpoczęły się po środę kolejne rozmowy przedstawienie premierowe Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, przeznaczone przyszłości branży.

Głównymi tematami są efekty zadań międzyresortowego zespołu ds. działania górnictwa węgla kamiennego a także nowa strategii dla sektora wydobywczego w Polsce.

Rząd nie wierzy w górnictwo? Kopalnie poza listą spółek strategicznych

Są efekty, ale doraźne

Wcześniej związkowi liderzy oceniali, iż dotychczasowe działania ratunkowe gwoli branży przyniosły efekty, lecz doraźne. Natomiast dzisiejsze gadki mają dotyczyć działań w średnim okresie i długofalowych.

W skład powołanego w maju br. przez premiera międzyresortowego zespołu ds. sytuacji w polskim górnictwie węgla kamiennego wchodzą wiceministrowie różnych resortów. O wypracowanych już przez zespół rekomendacjach mówił 22 lipca w posiedzeniu sejmowej komisji ekonomii dyrektor departamentu górnictwa po resorcie gospodarki prof. Maciej Kaliski. Wśród tych wskazań wymienił m. in. restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych i uelastycznienie pracy w sektorze.

Będą zmiany

Resort gospodarki pracuje ponadto nad ustawami, jakie mają usprawnić handel węglem i zwiększyć jego konkurencyjność. Chodzi m. in. na temat nowelizację Prawa energetycznego i rozporządzenie ws. jakości wyprzedawanego węgla.

Na rzecz przeżywającej problemy branży górniczej szef rządu rozmawiał ze związkowcami 5 i 6 maja, krótko po 10-tysięcznej górniczej manifestacji, zorganizowanej w kwietniu w Katowicach. Obiecał wówczas m. in. karierę i ochronę polskiego węgla. Kolejne spotkanie odbyło się 16 maja w Stolicy. Wtedy premier zapowiedział projekt ustawy odraczającej płatności ZUS przez Kompanię Węglową.

Kłopoty branży

5 czerwca Tusk ogłosił w Katowicach m. in., że rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych, polegających na likwidacji nierentownych kopalń. Według relacji związków rozmowy 25 czerwca po Warszawie dotyczyły m. in. rynku węgla, jego importu, poprawy sytuacji finansowej korporacji węglowych i produkcji energii z polskiego węgla.

Zgodnie z danymi resortu gospodarki strata polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego na pięciu miesiącach 2014 r. wyniosła 631 mln zł.