21.08.2019
Gunvor ucieka z Rosji. Wyprzedaje aktywa  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć bądź zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą przeróbki. Putin ma nową ofertę dla kobiet

Szwajcarski pośrednik handlu ropą spółka Gunvor wycofuje się spośród Rosji. Trwa wyprzedaż aktywów koncernu, który mocno odczuł sankcje nałożone na kraj m. in. przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

Jeden z największych na świecie pośredników handlu ropą chce zmniejszyć własna działalność w Rosji. Władze koncernu Gunvor planują zbyć aktywa w tym państwie, bo za mocno odczuwają gospodarcze sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Giennadija Timczenko.

"The Times": Gazprom zaniechał planów wydłużenia gazociągu Nord Stream. Przez unijne konsekwencje

Kłopoty

Kiedy Giennadij Timczenko po marcu znalazł się na liście osób objętych sankcjami przez USA, koncern nie zaakceptować mógł handlować z amerykańskimi firmami. Szybko jednak pokazało się, że dzień zanim wprowadzeniem restrykcji Timczenko sprzedał swoje udziały prezesowi spółki Torbjornowi Tornqvistowi.

Wtedy jednak zaczęły się kłopoty Gunvor. Zyski zaczęły lecieć w dół a działalność w Rosji przynosić straty. Dlatego w tym momencie władze koncernu zdecydowały się na zmniejszenie biznesowej obecności w Rosji. Ruszyła wyprzedaż aktywów spółki, które przy zamian zdecydowała się w inwestycje w Europie, NA JUKATAN, Azji i Ameryce Północnej.

Zmiana strategii

"Znaczna część naszych inwestycji ulokowany jest w Rosji. Gunvor chce zbyć część wybranych aktywów. Zrównoważamy nasz portfel, aby odzwierciedlić nasze globalne ambicje" a mianowicie poinformowała spółka.

W połowie ubiegłej dekady szwajcarska spółka obsługiwała handel niedaleko jedną trzecią rosyjskiego eksportu ropy. W ostatnich latach znaczną część tego biznesu przejął państwowy Rosnieft.