30.08.2019
Hyundai i Kia muszą uiścić 350 mln dolarów. Fałszowały dane o zużyciu paliwa i emisjach CO2  Informacje

Koreański producent samochodów Hyundai i jego partner Kia muszą zapłacić 350 mln dolarów kary rządowi USA - informuje Reuters. Wyrok została nałożona za zaniżanie zużycia paliwa w tworzonych samochodach w porównaniu wraz z realnymi danymi.

Decyzja to finał śledztwa tyczącego się zużycia paliwa tych koreańskich producentów aut. Jest pani wynikiem porozumienia amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, Departamentu Sprawiedliwości i California Air Resources Board.

Wiadomość dla innych

Hyundai wygrał licytację z Samsungiem jak i również zapłaci 10 mld dol. za działkę. Inwestorzy chwytają się za głowy

Jak pisze Reuters, to oczywista tego typu kara w historii od czasu operowania specjalnego prawa - Clean Air Act. - Wówczas ważna wiadomość dla wytwórców samochodów na całym świecie, że muszą działać prawidłowo z prawem - powiedział prokurator generalny Eric Holder.

Poniedziałkowe postanowienie ustanawia, że południowokoreański producent powinien zapłacić 100 mln dolarów kary i przeznaczyć pięćdziesiąt mln dolarów na zapobieganie podobnym naruszeniom później. Gubi też warte ponad dwie stówy mln dolarów kredyty dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

- Firmy, które działają zgodnie z przepisami nie powinny konkurować z takimi, które prawo łamią - podkreśliła Gina McCarthy wraz z Agencji Ochrony Środowiska. Jej zdaniem Hyundai i Kia popełniły "najpoważniejsze naruszenie" wzorców sprawozdawczości.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez Reutersa w tym momencie każdy producent samochodów stanie się zwracał szczególną uwagę na działającą u niego procedurę badań, aby uniknąć podobnej kary w przyszłości.

Nie pierwszy raz

Reuters przypomina też, że w listopadzie 2012 roku Hyundai i Kia przyznały się do zaniżania zużycia paliwa na temat przynajmniej milę na galon. Wszystko po tym, jakim sposobem AOŚ znalazła błędy przy 13 modelach samochodów tych producentów z lat 2011-2013. Hyundai oświadczył wówczas, iż zużycie zostanie skorygowane na temat 1-2 milę na galon.

Na karę zareagował rynek. Akcje Hyundaia spadły o ponad 4 proc. na giełdzie w Seulu. Po latach zwiększonej handlu samochodów Hyundai stracił nieco udziału w rynku po Ameryce. W październiku a mianowicie zgodnie z informacjami firmy a mianowicie sprzedaż aut w NA JUKATAN spadła o 7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W oświadczeniu przedsiębiorstwo zaznaczyła, że zaniżone dane były wynikiem błędu w przetwarzaniu danych i planuje się dostosować do amerykańskich przepisów.