02.08.2019
Giełda z zyskiem. «Zadziałała dywersyfikacja»  Informacje

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Grupa Giełdy Papierów Wartościowych w trzecim kwartale 2014 r. odnotowała zysk netto na poziomie 30 mln zł - poinformowała GPW w czwartek. Na czas przyszły zarząd spółki chce, by GPW stała się giełdą pierwszego wyboru dla emitentów i inwestorów w regionie.

Jak podkreślali na konferencji prasowej członkowie zarządu spółki, o ile przychody wraz ze sprzedaży na rynku kapitałowym ustabilizowały się, to jednocześnie znacząco wzrosły przychody w branży towarowego na Towarowej Giełdzie Energii, głównie za rzeczą rekordowych obrotów na sektorze gazu i wyższych obrotów prawami majątkowymi. Wiceprezes Karol Półtorak ocenił, że zadziałała tu wprowadzona dywersyfikacja a mianowicie niższe obroty na rynkach finansowych zostały zrekompensowane przez wzrost na towarowych.

30. 10 Nagłe umocnienie rubla, nikt nie zdaje sobie sprawę co się wydarzyło

Dyscyplina finansowa

Prezes GPW Paweł Tamborski przypomniał spośród kolei, że w efekcie narzuconej dyscypliny finansowej koszta operacyjne w III kw. spadły o 5, sześć proc. kdk, a profit z działalności operacyjnej wzrósł do 36, 1 mln zł.

Zarząd przedstawił też główne kierunki strategii GPW do roku 2020. Tworzymy międzynarodowe centrum kapitałowe i chcemy być giełda pierwszego wyboru dla udziałowców i emitentów, którzy są chcieli rozpocząć działalność przy regionie Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił Tamborski.

Słabe wyniki Samsunga. Przegrywa spośród Applem i Chińczykami

GPW zakłada 7 proc. średnioroczny wzrost przychodów do 2020 r., podwojenie rezultacie EBIDTA ze 144 mln zł w 2013 r. oraz wskaźnik wypłaty dywidendy w stopniu co najmniej 60 proc. Ostatnio GPW wypłaciła dywidendę za 2013 r. w wysokości 1, 20 zł na akcję, jakie możliwości oznacza wskaźnik wypłaty na poziomie 44 proc.

Podzielą się

- Co w celu zasady chcemy się dzielić z akcjonariuszami dywidendą jak i również będziemy się dzielić, jeśli potencjalnie akurat nie będzie innych potrzeb - skomentował Tamborski. Podkreślał też, że w nowej strategii GPW nie chce funkcjonować jako fundusz inwestycyjny, ale w charakterze operator rynków. - Po związku z tym dzisiaj nie widzimy celów akwizycyjnych - zaznaczył prezes.

- Zakładamy, że w celu 2020 r. na kluczowym rynku akcji notowanych stanie się ok. 550 spółek - powiedział wiceprezes Mirosław Szczepański. Tamborski przypomniał z transportu, że dziś tylko stu spółek z listy 500 największych polskich firm jest na GPW. - Przy naszej ocenie kolejnych dwieście jest gotowych, by pojawić się na parkiecie, co pokazuje rozmiary potencjału giełdy - dodał prezes GPW.

Co dalej?

Tamborski zaznaczył, że ambicją GPW jest, by przez jej rynek towarowy przechodziło co najmniej 60 proc. krajowej konsumpcji energii i ponad 15 proc. gazu ze zliberalizowanego rynku. GPW planuje wprowadzenie na rynki towarowe instrumentów finansowych, które przyciągnęłyby na nie nowych inwestorów i kapitał, zaś w konsekwencji zwiększyły płynność.

Prezes dodał, hdy prowadzone są analizy w odniesieniu do rozszerzenia rynków towarowych o standaryzowane produkty rolne, węgiel i inne nośniki siły. Zauważył też, że ciekawa linia biznesowa to skomplikowany rynek informacji dla uczestników i emitentów, z jakiego przychody - jak podkreślił - nie są funkcją obrotów.

Wyższy poziom

- To linia bezpiecznych przychodów i będziemy tworzyli fabrykę produktów informacyjnych szytych na miarę - powiedział Tamborski. GPW analizuje zbyt walutowy i to, bądź będzie w stanie zaoferować związane spośród nim zaawansowane produkty, zapewniające wykorzystywanie konkretnych strategii, choć - jak zaznaczali członkowie zarządu - to w tej chwili wyższy poziom technologiczny.

GPW w Warszawie to największa giełda w Polsce Środkowo-Wschodniej, od czterech czasów sama jest notowana dzięki GPW. Skarb Państwa zachował 35 proc. akcji GPW, ale są one uprzywilejowane w ten sposób, hdy na dają mu niemal 52 proc. głosów. na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Źródło: gpw. pl Akcje GPW zyskują ponad 10 proc.