18.07.2019
Dobrowolność składek, przesunięcie części obligacyjnej do ZUS, suwak bezpieczeństwa. Propozycja premiera ws. OFE  Informacje

  • Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie jest podjęta"
  • Co dalej z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników
  • OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniądze Polakom"
  • Wicepremier serwuje poranną dawkę niepewności w dziedzinie. Giełda, złoty tracą

Przesunięcie części obligacyjnej OFE do ZUS, dobrowolność składek do OFE jak i również tzw. suwak bezpieczeństwa - to najważniejsze elementy rządowej propozycji zmian w systemie emerytalnym. Przekazał je na konferencji w KPRM premier Donald Tusk.

Co z naszymi emeryturami? Rostowski przedstawia trzy warianty zmian w OFE

W środę premier ogłosił rządową propozycję dotyczącą przyszłości OFE. W konferencji udział wzięli również ministrowie finansów jak i również pracy.

Główne punkty zmian

Po pierwsze: przesunięcie części obligacyjnej z OFE do ZUS.

Po drugie: Dobrowolność składek. Każdy będzie mógł wyselekcjonować, czy chce oszczędzać w OFE i ZUS, czy przekazywać pieniądze jedynie do odwiedzenia ZUS-u. Nowa składka do odwiedzenia OFE ma wynieść 2, 92 proc. Jeśli mieszkaniec przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego składka zostanie trafiała do ZUS.

Po trzecie: tzw. zamek błyskawiczny bezpieczeństwa. Pieniądze z OFE na 10 lat zanim emeryturą zaczną być stopniowo przekazywane do ZUS.

Część obligacyjna OFE do ZUS

Propozycja przewiduje przesunięcie części obligacyjnej z OFE do ZUS. W OFE pozostanie jedynie część akcyjna. Obligacje, które są obecnie w OFE zostaną wycenione na bazie wartości z 31 grudnia 2012 r.

Co dalej wraz z emeryturami? Tusk o modyfikacjach w OFE

Premier oświadczył, że przeniesienie obligacji OFE do ZUS to stuprocentowe bezpieczeństwo emerytury w partii obligacyjnej. - Niektórzy obawiają się, że jeśli składka będzie w obligacji, natomiast ta obligacja - po dyspozycji OFE, to wydaje się być to pewniejszy gwarant, że pieniądze będą wypłacone przy przyszłości - powiedział premier.

W jego opinii, przesunięcie części obligacyjnej OFE do odwiedzenia ZUS "tak naprawdę wydaje się być zamianą tych obligacji, które dziś są w władzy OFE, na wierzytelność przyszłą i to gwarantowaną poprzez państwo na poziomie ustawowym".

Tusk przypomniał, hdy w toczącej się debacie niektórzy twierdzili, iż obligacje OFE to stuprocentowa gwarancja, a gwarancje państwowe a mianowicie nie. - Chcę komunikować, że państwo, które wydaje się być niewypłacalne, jest niewypłacalne też wtedy, gdy ma mus wypłacić obligacje i przeszłość zna takie przypadki. Gwarancja ustawowa tej wierzytelności względem obywateli emerytów jest gwarancją dokładnie tyle samo wartą, a w perspektywie ma możliwość nawet bezpieczniejszą, niż gołe obligacje - powiedział.

Zaproponowano również pozostawienie frakcji akcyjnej w OFE. a mianowicie To około połowa aktywów - oszacował premier.

Źródło: tvn24 Cząstka obligacyjna zasobów OFE pozostanie przeniesiona do ZUS

Dobrowolność składek

Obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiły do ZUS, czy do OFE.

Obywatele, którzy są płatnikami składki, będą mogli doprowadzić do realizacji wyboru, czy chcą w dalszym ciągu uczestniczyć w tibii inwestycyjnej na giełdzie, jaką ofiaruje OFE. Jeśli uznają, że wolą taką państwową gwarantowaną emeryturę od tej z OFE, opartej na akcjach na giełdzie, będą potrafili dokonać tego wyboru na rzecz ZUS.

Donald Tusk

- Obywatele, którzy są płatnikami składki, pozostaną mogli dokonać wyboru, bądź chcą dalej uczestniczyć w tej grze inwestycyjnej na giełdzie, jaką proponuje OFE. Jeżeli uznają, że wolą taką państwową gwarantowaną emeryturę od momentu tej z OFE, opartej na akcjach na giełdzie, będą mogli dokonać owego wyboru na rzecz ZUS - zapowiedział premier.

Jeśli obywatel przez 4 miesiące nie dokona wyboru, to z założenia tej składka będzie trafiała do odwiedzenia ZUS.

Premier podkreślił, że składka będzie na poziomie 2, 92.

Suwak bezpieczeństwa

- Gwoli bezpieczeństwa wypłaty emerytur sugerujemy tzw. suwak, tzn. przymus stopniowego przekazywania aktywów poprzez OFE do ZUS, 10 lat przed emeryturą. Wówczas ZUS będzie odpowiedzialny zbyt wypłaty emerytury z obu filarów i to ZUS będzie informował klientów o stanach kont - poinformował Tusk.

Rostowski: zniesiemy benchmark

Rząd przejrzy system emerytalny. Trzy warianty

Na konferencji obecny był także minister Jacek Rostowski, który to zapowiedział liberalizację polityki inwestycyjnej otwartych funduszy emerytalnych a także zniesie benchmarku. Jak rzekł, chodzi o to, żeby OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę.

Dodał, że po wprowadzeniu przemian w systemie emerytalnym jedyną rzeczą, której nie są mogły robić fundusze, zostanie inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje zapewniane przez Skarb Państwa.

Środki, które zostaną przeniesione w subkonto w ZUS, pozostaną dziedziczone - zapowiedział minister.

- Środki, które będą przeniesione na subkonto w ZUS, na którym od dwóch lat gromadzone są składki, będą podlegały dziedziczeniu dokładnie w ten sam sposób, jak komplet środków na subkoncie, innymi słowy dokładnie jak środki po OFE - powiedział Rostowski.