31.07.2019
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - kondycja

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wydaje się w najlepszej kondycji od momentu co najmniej 10 latek. Jak wynika z zeszłorocznego bilansu FUS, rośnie umiejętność do obsługi bieżących zobowiązań ze spływających składek a mianowicie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

- Najważniejsza wiadomość to wzrost tak zwanej wydolności, czyli zdolności pokrywania wydatków na renty, emerytury czy inne świadczenia wraz z spływających składek. W zeszłym roku była ona wyżej 74 proc. Rok przedtem było to 72 proc., a w 2014 r. 68 proc. Najgorzej stało w kryzysowym roku 2010, gdy wydolność wyniosła tylko 55 proc. a FUS trzeba było ratować nie zaakceptować tylko coroczną dotacją, lecz także pożyczkami z budżetu – czytamy w punkcie.

Poprawę wydolności spowodowała różnica między tempem postępu wpływów i wydatków. Z jednej strony bilans wskazuje, że w porównaniu spośród 2015 r. w 2016 r. aż o przeszło 6 proc. wzrosły wpływy do funduszu. Co zasadnicze, o tyle pracownicy jak i również pracodawcy zapłacili więcej składek na ubezpieczenia społeczne pobierane przez ZUS. Ponadto wydatki funduszu zwiększyły się po porównaniu z 2015 r. tylko o 3 proc. Wzrost wypłat emerytur i rent, które będą głównym kosztem, był chociażby mniejszy - pisze DGP.

Poza tym od 2013 r. systematycznie podnoszono wiek emerytalny. -To zwiększało liczbę osób, które były aktywne zawodowo jak i również odprowadzały składki na ZUS, dzięki czemu wydatki w emerytury rosły wolniej – zauważa dziennik i przestrzega, że poprawa sytuacji w FUS nie jest wiadoma raz na zawsze.

- Tegoroczne obniżenie stulecia emerytalnego spowoduje spadek śladów i wzrost wydatków funduszu. W przyszłym roku dzierży ono kosztować łącznie ok. 10 mld zł – podsumowuje DGP.

Tagi: emerytury PiS Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie