14.09.2019
IPhone XS i XS Max wygładzają twarz na fotografiach selfie

Jedną z cech nowego iPhone'a XS i iPhone'a XS Max, na które spółka kładzie nacisk w broszurach, jest 8-megapikselowy przedni przyrząd fotograficzny do robienia selfie. Według Apple’an aparat iPhone’a XS używa szybszych przetworników, ulepszonych układów scalonych i "zaawansowanych algorytmów", aby twoje zdjęcia wyglądały lepiej za sprawą funkcji "Smart HDR".

Niektórzy zwracają jednak obserwację, że aparat w iPhone’ach XS sprawia, że na selfie wyglądają aż zbytnio dobrze. Ich zdaniem Apple musiał dodać "tryb piękna", czyli filtr wygładzający cerę na zdjęciach.

Tryb piękna (ang. beauty mode) znaleźć można w wielu telefonach (np. urządzeniach Samsunga) lub aplikacjach (takich jakim sposobem Meitu czy FaceTune). Wygładza on i rozjaśnia skórę, dzięki czemu na serwisach społecznościowych wyglądasz ładniej niż w rzeczywistości.

#Beautygate

Dziesiątki komentatorów na Reddicie i forum MacRumors, a także popularny youtuber Lewis Hilsenteger (znany jako Unbox Therapy) zastanawiają się, czy Apple mechanicznie i celowo wygładza cerę osób robiących sobie selfie nowymi iPhone’ami.

Foto: Business Insider/Antonio Villas-Boas Wygładzanie widoczne najbardziej jest przy gorszym oświetleniu

– Jestem tak sfrustrowany tym aparatem. Wyglądam głupio na snapach. To trochę tak, gdybym używał jakiegoś filtra udającego pędzel malarski – napisał użytkownik gray_13 na Reddicie.

– Właśnie dostałem telefon i uwielbiam go, ale kiedy włączyłem przedni aparat, moja twarz wyglądała tak, jakby nałożył dzięki nią filtr ze Snapchata. Moja skóra jest dzięki zdjęciach zbyt gładka – napisał użytkownik w_illiam_ilson.

– Wygląda, jakbym nałożył podkład – powiedział Hilsenteger na filmie opublikowanym przy środę, 28 września.

Oto jego porównanie m. in. ze zdjęciem zrobionym iPhone'em X (po lewej):

Foto: YouTube/Unbox Therapy Selfie zrobione iPhone'em XS i XS Max są w środku. iPhone X jest po lewej, an iPhone 6 po prawej

Zauważył, że wygładzanie dzierży miejsce zarówno z uruchomionym, jak i wyłączonym trybem "Smart HDR".

Blog na temat sprzętów Apple’a Cult of Mac dowodzi, że za wygładzaniem stoi technologia redukcji szumów. Jednak twarze wygładzane są także na zdjęciach robionych przy dobrze oświetlonych miejscach.

Apple nie chciał komentować sprawy.