02.07.2019
Bruksela chce równości w globalnej sieci. Sieć ma być neutralna  Tech

Neutralność sieci zapewni, że wszyscy będą dysponowali równe szanse w udostępnianiu swoich usług w internecie - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa informatycznego Michał Woźniak. Parlament Europejski opowiedział się zbyt otwartym i neutralnym internetem.

Europosłowie chcą oczywistych zasad zabraniających dostawcom globalnej sieci promowania jednych usług kosztem innych. Zgodnie z przyjętym przez PE rozwiązaniami, dostawcy internetu wciąż będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak na przykład wideo na żądanie lub przechowywanie dużej ilości danych empirycznych istotnych dla przedsiębiorstw przy chmurze w wypadku, że "usługi te nie będą przesadnie obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców" - argumentuje Parlament Europejski.

Jak działa sieć?

Wkurza cię wolne wi-fi? Innowacyjna technologia to zmieni

Woźniak zaznaczył, że problem neutralności internetu dotyczy przede każdemu aspektów technicznych funkcjonowania necie. Wyobraźmy sobie, że Highway Wielkopolska dogaduje się spośród jedną z firm przewozowych w taki sposób, że firma ta płaci odrobinę więcej za korzystanie z autostrady, ale dzięki czemu posiada pierwszeństwo na drodze także względem innych firm transportowych - wyjaśnił.

Dodał, iż oznacza to nie tylko przyspieszenie realizacji usług naszej firmy, ale też spowolnienie usług pozostałych firm. - Takie rozwiązanie na ulicy oczywiście jest niedopuszczalne. Wszyscy, którzy płacą za przewóz mają równe prawa, chociaż w ramach własnych kategorii. Nie można różnicować na podstawie firmy, do której pojazd należy - tłumaczył przy rozmowie z PAP Woźniak.

Zaznaczył, że identycznie powinno być serwisie randkowym. - W momencie, w jakim transmisja danych opuszcza obwód danej firmy, np. wynajęte łącze, łączące ją wraz z internetem, powinna być rozpatrywana na równi z innymi podobnymi transmisjami innych spółek, instytucji czy osób. Poniższa zasada to właśnie neutralność sieci: sieć jest "neutralna" względem wszystkich podobnych transmisji czy połączeń - podkreślił Woźniak.

Wolność słowa

Koniec opłat za roaming

Jego zdaniem neutralność sieci ma także przełożenie na wolność słowa przy internecie, chociaż nie explicite. - Jeśli wielcy gracze internetowi będą mogli wykupywać sobie pierwszeństwo w realizacji swoich usług w internecie, odmiennym trudniej się będzie przeniknąć z tym, co chcą powiedzieć - podkreślił.

Brak neutralności sieci może kierować do tworzenia ofert dostępu do internetu na wzór ofert płatnych pakietów dostępu do telewizji kablowej. - W efekcie będą strony i usługi "w pakiecie", są pakiety rozszerzone, będą witryny czy usługi niedostępne obok danego operatora - mówił Woźniak.

Zdarza się jednak, że pewne typy danych są w internecie traktowane bardziej priorytetowo. Specjalista wyjaśnił, że chodzi na temat pewne sytuacje, które ułatwiają korzystanie z różnych propozycji w sieci. - Wówczas gdy np. oglądamy wideo przez internet lub rozmawiamy przez globalna sieć, zależy nam na płynnym działaniu tych narzędzi. Aczkolwiek możliwości łącz internetowych będą ograniczone. Dlatego "przyspiesza" się protokoły sieciowe (transmisje danych empirycznych, np. video - PAP) odpowiedzialne za przesyłanie głosu czy wideo, kosztem pozostałych, które mogą "poczekać" - wskazał.

Jak miało być?

Zamień Windows XP na "ósemkę". Microsoft dopłaci 100 dolarów

Powiedział, że dopóki taka ingerencja dotyczy wszystkich usług danego typu i w taki sam sposób, czyli wszelkie wideo w internecie jak i również każdy komunikator głosowy pracują nieco szybciej, a wszelka usługa poczty elektronicznej odrobinę wolniej, nie jawi się być to zagrożeniem dla neutralności sieci. - Gdy jednak dostawca "przyspiesza" albo inaczej "ulepsza" osobiste usługi lub usługi jakiejś konkretnej firmy kosztem analogicznych usług konkurencji, mamy do odwiedzenia czynienia z naruszeniem neutralności sieciowej - wyjaśnił Woźniak.

Dodał, że jest sprzeczny ograniczaniu zasady neutralności internecie. - Chcę internetu, który jest przestrzenią wolności jak i również innowacji. Przez ostatnie trzydzieści lat właśnie dzięki naszej wolności i neutralności, niezapisanej jeszcze w prawie, lecz stosowanej w praktyce, otrzymaliśmy wspaniałe narzędzie, znoszące granice między ludźmi i narodami, a wraz z nim nieprawdopodobny rozwój innowacyjności a mianowicie podkreślił.