27.08.2019
Hakerzy podszywają się pod DHL. Uwaga na fałszywy e-mail  Tech

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znakomitą sieć kawiarni

Coraz więcej internautów otrzymuje fałszywe e-maile pochodzące rzekomo od firmy kurierskiej DHL i sugerujące, że czeka na nich przesyłka. - Wówczas atak phishingowy, który być może zarazić wirusem nasz komputer - ostrzega CERT Orange Polska.

Operator sieci komórkowych komórkowej w swojej strukturze ma specjalną jednostkę odpowiedzialną za bezpieczeństwo w sieci internetowej. Mowa o CERT Orange Polska, którego pracownicy w ostatnich dniach zaobserwowali znaczący wzrost informacji o napadu phishingowym.

Wzrosła cyfra ofiar gigantycznego ataku hakerów. Na liście trzy miliardy kont

Niebezpieczny e-mail

Ofiary dostają "mail od momentu DHL" sugerujący oczekującą dzięki nas domniemaną paczkę. Po rubryce „nadawca” widnieje nazwa DHL Parcel, zaś tytuł wiadomości brzmi „You Have a Package Coming! (Newegg Inc. )” - informuje biuro prasowe Orange Polska i ostrzega, że po treści e-maila znajdują się informacje i rzekomej paczce, terminie, gdzie jest oczekiwana. Znajduje się w tej dziewczyny też link, gdzie adresat może sprawdzić „obecny stan przesyłki”.

„Klikając w link instalujemy tzw. trojan droppera, otwierającego przestępcom dojście do naszego komputera i możliwość instalacji kolejnych szkodliwych modułów” - czytamy przy komunikacie operatora.

Ostrzeżenie

Na swojej stronie domowej firma DHL informuje, hdy częstą metodą cyberprzestępców jest posługiwanie się jej nazwą i sugerowanie, że w odbiorców czeka paczka.

"Takie wiadomości nie znamy z DHL - pierwotnego autorzy jedynie wykorzystują nazwę DHL w celu przyciągnięcia uwagi adresata oraz przy celu nadania e-mailom wiarygodności" - podkreśla firma kurierska.

DHL zaleca, aby nie otwierać takich e-maili, jeśli jako ich pożyczkodawca widnieje DHL i jeżeli występuje co najmniej pewien z następujących elementów:

- otrzymana wiadomość nie istnieje numeru nadania przesyłki i jeśli DHL nie przeprowadza żadnych usług dla nabywcy,

- otrzymana wiadomość ma załącznik i odbiorca nie wie o jakichkolwiek przypadkach współpracy z DHL,

- wiadomość mieści instrukcję wymagającą otworzenia załącznika, w którym ma się znajdować numer nadania przesyłki.

Internetowi giganci wytaczają odrabia przeciw politycznym manipulacjom

Co zrobić?

Jeśli nie oczekujemy przesyłki, wówczas widząc podejrzany e-mail od momentu firmy kurierskiej, nie powinniśmy w ogóle go odblokować. Taką wiadomość najlepiej zmniejszyć bez czytania. Jeśli zaś już w nią klikniemy, to pod żadnym pozorem nie wolno nam otwierać linków wraz z treści, czy pobierać dołączonych do e-maila załączników. Postępując inaczej, możemy zainstalować na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie komputerowe.

Atak phishingowy

Ataki phishingowe są popularną strategią kradzieży danych uwierzytelniających jak i również włamań na skrzynki mailowe lub rachunki bankowe. Hakerzy rozsyłają wiarygodnie wyglądające informacji, gdzie wstawiają linki wyłudzające dane.