06.07.2019
Cena ropy w USA odbija się po rekordowej serii spadków  Surowce

Ropa w USA drożeje po wcześniejszej rekordowej - 10-dniowej - serii spadków cen. Arabia Saudyjska zapowiedziała, że przy grudniu obniży sprzedaż swojej ropy. Na rynku wylegają spekulacje, że OPEC jak i również jego sojusznicy obniżą dostawy ropy w 2019 roku kalendarzowego - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach dzięki grudzień na giełdzie materiałów NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60, 49 USD za baryłkę, po zwyżce o 0, 5 proc.

Świeże sankcje na Iran. "Nacisk nie zelżeje, dopóki nie powstrzymamy zbrodniczych działań"

Brent w dostawach w styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe po Londynie jest wyceniana po 71, 00 USD za baryłkę, po zwyżce ceny o 1, 2 proc.

Dostawcy ropy

Inwestorzy z niecierpliwością czekali na weekendowe spotkanie krajów OPEC i sojuszników kartelu przy sprawie strategii na sektorze paliw, produkcji i dostaw ropy.

W ub. środę pojawiły się wiadomości, że ministrowie z OPEC i innych dostawców ropy omówią opcję cięcia wytwórczości ropy w 2019 r. na niedzielnym spotkaniu przy Abu Zabi, i iż niektóre kraje OPEC istnieją zaniepokojone rosnącymi zapasami ropy.

Komitet OPEC jak i również jego sojusznicy ostrzegli pod koniec tygodnia, że potrzebne są "nowe strategie", co zwiększa perspektywę mocniejszych cięć produkcji ropy przez kartel i odmiennych dostawców surowca w 2019 r.

Zapowiedzi Arabii Saudyjskiej

Przedstawiciel czołowego producenta ropy w OPEC, to znaczy Arabii Saudyjskiej, zapowiedział, hdy w grudniu eksport saudyjskiej ropy zostanie zmniejszony o 500 tysięcy baryłek na dzień.

Saudyjski minister ropy Khalid Al-Falih stwierdził również, że widzi potrzebę zmniejszenia dostaw ropy o 1-wszą mln baryłek dziennie w stosunku do poziomów notowanych w październiku.

Tymczasem od tygodnia obowiązują restrykcje USA dzięki Iran, jakie funkcjonowały zanim zawarciem układu nuklearnego spośród Teheranem.

Waszyngton przyznał Chinom, Indiom, Japonii, Korei Południowej, Grecji, Włochom, Tajwanowi i Turcji tymczasowe zwolnienie z zakazu importu ropy z Iranu, za to nie wydaje się być zwolniona Unia Europejska.

A w AMERYCE rośnie liczba nowych wiertni ropy z łupków a mianowicie w ub. tygodniu przybyło 12 nowych wiertni, najwięcej od maja, a całkowita liczba odwiertów wynosi już 886 - wynika wraz z najnowszych danych firmy Baker Hughes.

W piątek surowiec w USA stracił 0, 8 proc. Ropa taniała przez 10 następnych sesji.