28.06.2019
BM Relfex: Ceny paliw, kierunki na rynku  Surowce

Już po raz kolejny od wielu tygodniu odnotowaliśmy podwyżki cen wszelkich rodzajów paliw na krajowych stacjach, które wyniosły od 1 do 4 groszy na litrze - poinformowało BM Reflex. Najmniej podrożał autogaz, a najwięcej oliwa napędowy. Najniższe ceny znajdziemy w województwie dolnośląskim.

Dla wielu osób najbliższe dni to okres wzmożonych wyjazdów. Niestety, na stacjach paliw będziemy musieli głębiej sięgnąć do portfela. Za benzynę i olej napędzający musimy zapłacić około 18-21 groszy więcej niż przed rokiem. Ceny gazu są natomiast tylko nieznacznie wyższe - o 2 małe pieniądze na litrze.

Ceny ropy bez zmian. "Na rynkach będą obawy"

Ceny paliw

W tym tygodniu za litr "95" musimy zapłacić średnio 4, 58 zł (+3 gr/l). Litr "98" kosztuje średnio 4, 88 zł (+3 gr/l), an paliwa napędowego 4, 44 zł (+4 gr/l). Litr autogazu to koszt 1, 99 zł (+1 gr/l).

Najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego znajdziemy w województwie dolnośląskim i tu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4, 47 zł i czterech, 35 zł.

Najdroższe paliwa mamy w województwie opolskim i warmińsko mazurskim, tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4, 65-4, 69 zł, a diesla 4, 49-4, 52 zł.

Najmniej za litr autogazu płacimy w woj. dolnośląskim i kujawsko-pomorskim na 1, 95 zł, w trakcie gdy w województwie opolskim litr autogazu kosztuje największa liczba ludzi, bo średnio 2, 08 zł.

Posiedzenie OPEC

Jak wskazują analitycy BM Reflex, w centrum zaintrygowania rynku techniczne spotkanie OPEC zaplanowane na 28- 29 października. Swoje uczestnictwo poza krajami OPEC potwierdziła Rosja i Kazachstan. Zaproszenie natomiast zostało również skierowane do odwiedzenia takich producentów ropy jak Norwegia, Meksyk, Kanada.

W pewnym sensie OPEC deklarując cięcie produkcji po granicach 0, 25-0, 75 mln bbl/d znalazł się pod ścianą, gdyż podstawowy brak porozumienia mógłby sprowadzić dość gwałtowną i szybką korektę spadkową w branży. Wyraźnie natomiast widać, że pro wzrostowy sentyment na rynku osłabł. Jeśli OPEC zdoła utwierdzić rynek w przekonaniu na temat nieuchronnej decyzji zmniejszenia produkowaniu, wówczas ceny ropy mogą bardzo szybko powrócić przy rejon 54-55 USD/bbl.

Jeśli w weekend nie padną żadne konkrety, urośnie prawdopodobieństwo fiaska planu OPEC i przyszły tydzień rozpoczniemy spadkami cen.