19.06.2019
Analitycy: początek nowego roku spośród niewielkimi podwyżkami na stacjach  Surowce

Z zaczątkiem nowego roku kierowcy muszą przygotować się na nieduże podwyżki na stacjach paliw, choć ceny autogazu powinny spadać - prognozują analitycy.

- To był ciekawy rok w branży paliw – zarówno tym globalnym, jak i w naszym kraju. Kończy się on zapowiedziami niezbyt dużych podwyżek cen detalicznych, a także oczekiwaniem, co polskim kierowcom przyniosą zapowiedzi redukcji podaży wydobywanego surowca w krytycznej połowie 2017 roku. Posiadacza auta tankujący na stacjach nie zaakceptować mają chyba powodu do przesadnych obaw - podwyżki, które prognozujemy na najbliższe dni nie będą specjalnym zaskoczeniem, chociaż są też potwierdzeniem trafności prognoz spośród ostatnich tygodni - ocenił Jakub Bogucki z e-petrol. pl.

Prognoza opłat paliw

Prognozuje on, że miedzy 2 i 8 stycznia nowego roku ceny paliw na polskich stacjach powinny lekko podskoczyć po górę. W przypadku bezołowiówki 98-oktanowej, jej średnia cena wahać się ma po przedziale 5, 02-5, dwunastu zł/l, benzyny 95 cztery, 70-4, 80 zł/l, a ropy 4, 60-4, 73 zł/l. Ekspert prognozuje za to obniżki cen autogazu, który powinien kosztować 2, 20-2, 28 zł/l.

Analitycy BM Reflex pokazują, że 2016 rok upłynął pod znakiem odwrócenia spadkowego trendu cen paliw. Wskazują, że od początku r. ceny paliw wzrosły właściwie: Pb95 o 61 gr/l, Pb98 o 56 gr/l, ON o 66 gr/l i autogaz o 29 gr/l. "I właśnie dzięki ostatni tydzień grudnia przypadły tegoroczne maksima cenowe" a mianowicie zaznaczyli.

Emerytury po górę. Od marca najniższa wyniesie tysiąc złotych

Eksperci wskazują jednak, hdy mimo drogiego grudnia średnioroczne ceny paliw w 2016 roku są najniższe od 2009 roku. "W stosunku do cen z przeszłego roku za benzynę płaciliśmy w skali całego roku kalendarzowego około 6 proc. mniej, natomiast średnioroczne ceny oleju napędowego i autogazu istnieją niższe o 8 proc. Średnioroczna ceny benzyny 95 w 2016 roku wyniosła 4, 35 zł/l, bezołowiowej 98 – 4, 67 zł/l, oleju napędowego czterech, 14 zł/l i autogazu – 1, 81 zł/l" - wskazali.

W ostatnich latach paliwa były najdroższe w 2012 r., kiedy to średnioroczna ceny benzyny 95 wyniosła pięć, 72 zł/l, oleju napędowego 5, 71 zł/l jak i również autogazu – 2, 78 zł/l.

Podobnie jakim sposobem Bogucki, także analitycy BM Reflex prognozują, że 1-wszy tydzień nowego roku ma możliwość upłynąć pod znakiem dalszych podwyżek cen benzyny jak i również oleju napędowego przynajmniej dzięki części stacji. Z kolei ceny gazu powinny zlecieć.