09.07.2019
Ceny ropy rosną  Surowce

  • "Ruch jest jeden i banalny". NA apeluje do rządu co do cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 2 proc., a w całym tygodniu zwyżkowały o 6, 6 proc. - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach dzięki marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 51, 48 USD, po zwyżce o 1, 00 USD, czyli 2 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie materiałów ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 87 centów, czyli 1, pięć proc., do 57, 44 USD za baryłkę.

Rynek zalany ropą. Baryłka za trzydzieści dolarów?

Zapasy też wylegają

Zapasy ropy naftowej przy USA wzrosły w przeszłym tygodniu o 6, 33 mln baryłek do 413, 06 mln baryłek. - Podaż ropy na rynkach paliw w I połówce 2015 r. przewyższy popyt na surowiec o 6 mln baryłek dziennie a mianowicie ocenił minister ropy Iranu Bijan Namdar.

- Na rynkach jest poważna debata, czy inwestorzy powinni koncentrować swoją uwagę na obecnej sytuacji związanej z dużą podażą ropy w giełdach czy też brać pod uwagę sygnały, że warunki na rynku mogą się zmieniać - mówi Phi Flynn, starszy analityk rynkowy przy Proce Futures Group przy Chicago.

- Spółki naftowe zmniejszają nakłady kapitałowe i ograniczają odwierty, zaś to może oznaczać, hdy będzie zmiana" - dodaje.

W czwartek ropa na NYMEX zdrożała na temat 2, 03 USD do 50, 48 USD zbytnio baryłkę. Od początku 2015 r. ropa w NA JUKATAN staniała jednak o 3, 5 proc. Brent w Londynie zdrożała w tym tygodniu o 8, 3 proc. Różnica cen WTI jak i również Brent wynosi obecnie pięć, 98 USD.