23.06.2019
Automattic, twórcy WordPressa, zamykają kancelaria w San Francisco

Firma Automattic, która stworzyła i jest właścicielem WordPressa a mianowicie popularnej na całym globie platformy służącej m. in. blogerom i twórcom witryn internetowych internetowych - zamyka własne biuro w San Francisco. To o tyle zadziwiające, że Automattic miał faktycznie spektakularną przestrzeń do pracy, a kupił ją raptem 7 lat temu.

Siedziba Automattic, firmy zatrudniającej ok. 500 osób w całym świecie, jest faktycznie piękna. W biurze, prócz standardowych biur i miejsc do relaksu, znajduje się m. in. biblioteka, a wszystko mieści się w przerobionym magazynie. Teraz jednak przestrzeń tę wystawiono na sprzedaż, co planowano już od momentu kilku miesięcy.

Automattic sprzedaje biuro, bo wszelcy pracują zdalnie

W podcaście Stack Overflow CEO spółki Matt Mullenweg już w lutym tłumaczył, że prawie nikt nie korzysta ze znakomitego biura - pojawia się w nim regularnie 5 osób.

- Pięciu ludzi ma do władzy 15 tysięcy stóp kwadratowych (blisko 1400 m2 - przyp. red. ), czyli ponad 3 tysiące stóp na każdego. Jest w tamtym miejscu tyle stołów do funkcjonowania, co ludzi - gadał Mullenweg.

W Automattic od dawien dawna bowiem pracownikom świadczy się możliwość pracy zdalnej, a biuro w San Francisco miało być w wyższym stopniu przestrzenią coworkingową dla chętnych. Co jednak istotne, pracownicy, którzy nie chcą przesiadywać w firmowych biurach, jedynie pracują zdalnie, otrzymują co miesiąc 250 dolarów na tenże cel. Nie powinny za te środki dzierżawić miejsca w innych coworkach, ale równie dobrze potrafią płacić tymi pieniędzmi zbytnio kawę w kawiarni, w której pracują.

Korzyści z pracy zdalnej

Rzadko podczas gdy praca zdalna jest naprawdę silnie wspierana przez firmy. W Japonii na model niedawno wprowadzono "dzień pracy zdalnej", by... walczyć z pracą aż do zgonu, tak zwanym "karoshi", jakie możliwości oznacza dosłownie "śmierć wraz z przepracowania".

Dlatego robota zdalna, jak przekonywała szefowa HR polskiego Procter&Gamble w rozmowie z nami, być może przynosić wymierne korzyści. Przede wszystkim daje to podwładnym komfort i odciąża pierwotnego od stresu, pozwala elastyczniej realizować prywatne plany:

U nas pracownik – czy mężczyzna czy dziewczyna, po prostu dzwoni albo idzie do szefa jak i również mówi: źle się czuję, będę pracować z mieszkaniu. I nie ma kłopotu, by kontynuować zadania niestacjonarnie, musi tylko poinformować na temat tym przełożonego. A to możliwe właśnie dlatego, iż udało nam się skonstruować taką kulturę organizacji, zbudowaną na zaufaniu, szacunku i rozumieniu potrzeb, czyli tradycję różnorodności i integracji, o której cały czas rozmawiamy. To właśnie ona m. in. sprzyja karierom kobiet.

Również członkinie zarządu Citibanku przekonywały, że posada zdalna to ważny szczegół wspierania kobiecych karier.

Z kolei konsultantka HR Anna Tkaczyk w programie Łukasza Grassa wskazywała, iż praca zdalna to czas przyszły biznesu w ogóle, wraz z wchodzeniem kolejnych pokoleń na rynek pracy.

- Jeśli pracownicy posiadają możliwość decydowania, jak pracują, mogą pracować niezależnie, istnieją bardziej efektywni, niż gdy poddawani są ciągłej inspekcji. Im młodsi pracownicy, managerowie i przedsiębiorcy, tym w wyższym stopniu skłonni są do roboty zdalnej - mówiła Tkaczyk.