28.06.2019
Brazylia - impeachment Dilmy Rousseff

59 brazylijskich senatorów głosowało "za" procesem prezydent Dilmy Rousseff, 21 było "przeciw". Rousseff od momentu maja jest zawieszona po wykonywaniu obowiązków w relacji z oskarżeniami o chowanie złego stanu brazylijskiej produkcji.

Na Dilmie Rousseff ciąży odpowiedzialność polityczna za zatajanie danych o kwestii finansowej kraju, osłabionego kryzysem gospodarczym i aferami korupcyjnymi, gdy ubiegała się o reelekcję.

Senacka komitet w ubiegłym tygodniu przyjęła dokument, w którym zarzuca Rousseff "dokonanie zamachu dzięki konstytucję" i rekomenduje zmniejszenie jej z urzędu.

Gdyby proces oczyścił ją z zarzutów, będzie zdołała odzyskać prezydenturę. Jeśli odrzucić, do stycznia 2019 roku kalendarzowego obowiązki głowy państwa stanie się pełnił jej dotychczasowy zastępca, Michel Temer.

Proces to kolejny etap procedury impeachmentu. Na pięciodniowej sesji plenarnej Senatu na przełomie sierpnia i września rzecz zostanie rozpatrzona ostatecznie. Jeżeli 54 senatorów (2/3 głosów) opowie się za impeachmentem, Rousseff będzie musiała złożyć urząd.

Tagi: Dilma Rousseff Brazylia impeachment Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie