02.07.2019
Brytyjczycy płacą za Brexit  Pieniądze

Eksperci ostrzegali, że jeżeli Brytyjczycy zagłosują zbyt opuszczeniem Unii Europejskiej, to będą musieli płacić większą ilość za niektóre towary jak i również usługi. Od referendum minęły zaledwie dwa tygodnie, ale przepowiednia już zaczęła się sprawdzać.

Po referendum, gdzie Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem, przedmioty powszedniego użytku są coraz bardziej kosztowne. Wszytko przez osłabiającego się funta, który stracił kolejny proc. wobec dolara. To trzy rzeczy, które obecnie teraz kosztują więcej.

1. Wakacje. Brytyjczycy uwielbiają wyjeżdżać na urlopy do Francji i Hiszpanii, ale koszty wyjazdu znacznie wzrosły, bo funt stracił ok. 10 proc. do odwiedzenia euro.

Firma FairFX oszacowała, że dwutygodniowe rodzime wakacje we Francji kosztują teraz średnio o 512 dolarów więcej niż poprzednio referendum.

Brytyjczycy już odczuwają skutki Brexitu. Ich portfele są coraz to chudsze

2. Paliwo. Kierowcy za granicą więcej becelują też za benzynę. Średnia cena litra tego powietrza w Gb wynosiła poprzednio referendum 1, 68 dolara. Ponieważ benzyna wyceniana jest na rynkach światowych po dolarach, to za słabszego funta można teraz zakupić mniej paliwa niż wcześniej.

Ceny na stacjach wzrosły od referendum o jednego pensa na litrze i to mimo owego, że ceny ropy spadły w tym samym okresie o ok. 10 proc. Kolejne podwyżki czyhają tuż za rogiem.

3. Gadżety. Firmy technologiczne rewidują swoje ceny w wyniku słabszego funta. Chiński producent iphoneów OnePlus zapowiedział, że podniesie w przyszłym tygodniu koszty modelu OnePlus 3 na temat 6, 5 proc.

Także firma Dell zaznaczyła, że jest zmuszona do odwiedzenia podwyżek cen niektórych produktów sprzedawanym firmom z Obszernej Brytanii, ponieważ części wyceniane są w dolarach i ich sprzedaż na poprzednich poziomach jest niemożliwa. Koszty produktów Dell pozostaną póki co nienaruszone.

Inne firmy takie jak Apple, Lenovo i HP monitorują sytuację.