12.09.2019
Internetowa sonda w «Wiadomościach» na temat uchodźcach a reakcja Szwecji

Główny program informacyjny TVP1 niedawno podał, że Szwedzi masowo popierają politykę polskiego rządu co do nieprzyjmowania uchodźców. Teraz stanowisko wydała w tejże sprawie ambasada Szwecji, która przypomina, że "Wiadomości" nie powołały się w własnym materiale na sondaż, jednak na sondę internetową.

W głównym wydaniu "Wiadomości" z 10 sierpnia br. znalazł się materiał o zagrożeniu terrorystycznym, zapowiedziany belką o treści: "Szwedzi popierają politykę polskiego rządu". Podano tutaj, że "z obawy o bezpieczeństwo Polski rząd odmówił zgody na relokację uchodźców z państw muzułmańskich, którzy teraz przebywają w obozach w Grecji i Włoszech".

Reporter stwierdził, że "taka wizerunek znajduje coraz większe uchwycenie w Europie", a w następnej kolejności widzowie zobaczyli sondę ze szwedzkiego portalu internetowego Nyheter Idagm. 97 proc. po niej głosujących wyraziło poparcie dla polskiego rządu w sprawie nieprzyjmowania uchodźców.

Foto: Zrzut ekranu z wiadomosci. tvp. pl / materiały prasowe

Teraz do tej informacji odniosła się Ambasada Szwecji, jaka wydała oświadczenie:

Przy ostatnich tygodniach w polskich mediach pojawiły się informacje na temat tym, jakoby 97 % Szwedów wspierało politykę migracyjną i azylową polskiego rządu. Stwierdzenie takie oparte pozostało na sondzie zorganizowanej za pośrednictwem portal „Nyheter Idag”.

Wysoce wątpliwe jest, aby wymieniony poziom poparcia odzwierciedlał rzeczywistość, gdyż jak oferuje zajmująca się badaniem opinii publicznej szwedzka agencja Sifo, nie istnieją żadne badania opinii publicznej na sprawa wsparcia obywateli Szwecji dla polityki polskiego rządu. Urządzona przez „Nyheter Idag” sonda odzwierciedla jedynie opinię ludzi, które odwiedziły stronę portalu”.

Czym się odróżnia sondaż od sondy?

Sondaże realizowane są przez wspaniałe instytuty na tzw. reprezentacyjnej grupie badanych, w relacji z czym ich rezultaty można odnieść do całego społeczeństwa.

Z kolei w sondach internetowych być może zagłosować każdy, czasami chociażby wiele razy. Dodatkowo w sondach umieszczonych na stronach o określonym profilu głosują głównie czytelnicy, którzy podzielają linię redakcyjną serwisu. Nigdy nie jawi się być to reprezentatywne dla całego społeczeństwa doświadczenie opinii publicznej.

Ambasada Szwecji przytoczyła również wyniki badania Eurobarometer przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej w maju br. Wynika z faceta, że 68 proc. lokatorów Unii Europejskiej popiera wspólną politykę migracyjną UE, zaś 67 proc. sądzi, iż ich kraje powinny pomagać uchodźcom. W Szwecji swoje pozytywne nastawienie do polityki migracyjnej UE wyraziło 76 proc. ankietowanych, zaś 80 proc. osób wyraziło poparcie dla udzielania pomocy uchodźcom.