Martwisz się o rosnące stopy procentowe? Rozważmy zamianę stóp procentowych

Category: Linii Kredytowej
17 lutego 2021

Stopy pożyczek dla firm rosną, co może oznaczać duże, niepotrzebne wydatki dla firm, ale może pomóc zamiana stóp procentowych.

Nie jest tajemnicą – ani niespodzianką – że stopy procentowe, a tym samym oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw, rosną. 13 czerwca Rezerwa Federalna (Fed) podniosła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego, co jest siódmym wzrostem od czasu kryzysu finansowego i drugim z trzech przewidywanych w tym roku.

Chociaż mogą się one wydawać minimalnymi podwyżkami, wzrost oprocentowania pożyczki w wysokości 10 milionów dolarów lub więcej może oznaczać duże – i często niepotrzebne – wydatki dla firm. W związku z tym ocena innych opcji finansowania w środowisku, w którym rosną oprocentowanie kredytów biznesowych, może potencjalnie zaoszczędzić firmie setki tysięcy dolarów w okresie kredytowania.

Jedną z opcji do rozważenia jest swap stóp procentowych. Prawidłowo stosowany może być niezwykle korzystnym narzędziem dla firm zarządzających długoterminowym zadłużeniem. Jego udowodniona skuteczność zaowocowała znacznym wzrostem żądań swapów stóp procentowych w ciągu ostatniego roku i oczekuje się, że będzie to kontynuowane przez następne 12 do 18 miesięcy.

Mając to na uwadze, swapy stóp procentowych nie są odpowiednie dla wszystkich sytuacji. Pierwszym krokiem dla każdej firmy jest zrozumienie, czym jest swap stóp procentowych, a następnie ocena go pod kątem konkretnych potrzeb firmy. Pomoże to określić, czy strategicznie pasuje do ogólnego planu finansowego i czy wpłynie pozytywnie na wynik finansowy.

Co to jest swap stopy procentowej?

Zasadniczo, swap stopy procentowej jest dla firmy sposobem na zablokowanie stałej stopy procentowej zamiast zmiennej stopy procentowej na pożyczki. Blokując oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw na dłuższy okres, firma ogranicza swoje narażenie na wahania wynikające z rosnących stóp procentowych. Jest to najbardziej efektywne w przypadku firm, które zaciągają długoterminowe pożyczki – powiedzmy pięć, siedem lub 10 lat – na duże kwoty, zwykle ponad 3 miliony dolarów.

Kto może skorzystać na zamianie?

W miarę utrzymywania się tego trendu w zakresie swapów stóp procentowych coraz więcej firm zastanawia się, w jaki sposób mogą zabezpieczyć swoje pożyczki przed ryzykiem w perspektywie długoterminowej. Jeśli zadłużenie firmy jest zadłużeniem terminowym lub wiecznym kapitałem obrotowym, zamiana stóp procentowych może zabezpieczyć ryzyko przed przyszłymi wzrostami stóp procentowych.

Dlaczego jest to skuteczne?

Swap na stopę procentową pożyczki długoterminowej może służyć do naprawienia zastoju części linii kredytowej w zakresie kapitału obrotowego. Swap stopy procentowej może służyć do ustalenia oprocentowania stałego zadłużenia z tytułu nieruchomości, wykorzystywanego do dokonywania dużych zakupów sprzętu lub nawet stagnacji części linii kredytowej w zakresie kapitału obrotowego.

Na przykład, jeśli firma zaciągnie 10-letnią pożyczkę w wysokości 30 mln USD ze zmienną stopą procentową, może być narażona na ryzyko podwyższonych płatności, jeśli stopy procentowe wzrosną w czasie trwania pożyczki, co może kosztować ją setki tysięcy dolarów. Jeśli ta firma zablokuje stopę procentową za pomocą swapu, ma gwarancję tej stopy na czas trwania pożyczki, niezależnie od przyszłych podwyżek stóp procentowych Fed.

Jakie są wady swapu stóp procentowych?

Swapy procentowe nie są dla każdego. Ten rodzaj produktu najlepiej nadaje się dla wyrafinowanego klienta, który rozumie potencjalne ryzyko i korzyści, takie jak kary spłaty lub potrzeby księgowe, które mogą się pojawić. Firmy powinny porozmawiać z pożyczkodawcą na temat tego produktu przed zawarciem umowy. Z takimi pożyczkami mogą wiązać się drogie kary za przedpłaty.

Gdzie mogę się stąd udać?

Rozważając zamianę stóp procentowych, najlepiej zacząć od zespołu finansowego. Mogą ocenić Twoje ogólne potrzeby, porównać i przejrzeć wszystkie opcje oraz nakreślić potencjalne ryzyko i korzyści w Twojej konkretnej sytuacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak UMB może pomóc Twojej firmie jako partnerowi finansowemu, odwiedź naszą witrynę internetową .

Bądź na bieżąco z trendami branżowymi i godnymi uwagi wiadomościami o firmie, odwiedzając naszą sekcję Wiadomości branżowe na umb.com . Obserwuj UMB na LinkedIn, Facebooku i Twitterze , aby regularnie otrzymywać informacje o naszej firmie, ludziach i aktualnych perspektywach finansowych.

Kliknięcie linków oznaczonych symbolem „ powoduje opuszczenie witryny internetowej UMB i przejście do witryn internetowych, które nie są kontrolowane ani stowarzyszone z UMB. Udostępniliśmy te linki dla Twojej wygody. Jednak nie popieramy ani nie gwarantujemy żadnych produktów lub usług, które możesz przeglądać na innych stronach. Inne witryny mogą nie przestrzegać tych samych polityk prywatności i procedur bezpieczeństwa, co UMB, dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ich politykami i procedurami.