05.08.2019
Gra o Tron - finał 7. sezonu

Siódmy sezon "Gry o Tron" przyniósł fanom sporo emocji, a kres był prawdziwie epicki a mianowicie przyniósł rozwiązania wielu istotnych wątków i przygotował widzów na Wielką Wojnę. Jak w każdym odcinku, tak i w finałowym znalazło się kilka smaczków fabularnych, które dla was wyłapaliśmy.

UWAGA: Spoilery odnoszące się do finału 7. sezonu "Gry o Tron" pt. "Smok i Wilk" ("The Dragon and The Wolf")

Oto dziewięć szczegółów, które mogły wam umknąć po ferworze emocji finałowego odcinka siódmej serii "GoT":

Gdy Jon Snow usiłuje zdobyć zaufanie Cersei, ostrzega ją, że "prawdziwy nieprzyjaciel nie będzie negocjował".

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

Snow mówi wówczas o Nocnym Królu i jego armii i jest przy tymże zupełnie dosłowny. Wiadomo już bowiem od twórców "GoT", że Nocny Król w żadnym wypadku nie przemówi w serialu, chociaż z książki rozumiemy, że Biali Wędrowcy mają swój język. David Benioff i D. B. Weiss stwierdzili, że "właściwe jest w pewien sposób, że Nocny Król nie mówi":

Co miałby komunikować? Cokolwiek by powiedział, deprecjonowałoby go to. Jest na prostu siłą zniszczenia. Odrzucić sądzę, by kiedykolwiek kusiło nas napisanie dialogu dla Nocnego Króla. Czego aby nie powiedział, byłoby to nieklimatyczne.

Foto: Kadr z serialu "Gra na temat Tron" / HBO

Po głównym etapie spotkania z Cersei, Daenerys wypowiedziała do Jona Snow słowa, które uprzednio słyszeliśmy w trzecim okresie.

"Smok nie jest niewolnikiem" - powiedziała do Króla na Północy, najpierw po valyriańsku, a następnie w języku wspólnym.

Było wówczas odniesienie do momentu, w którym Daenerys kupiła Nieskalanych w Astaporze, w trzecim sezonie. Wówczas pozwoliła dać wiarę właścicielowi niewolników, że odda mu jednego smoka w zamian za Nieskalanych.

Daenery dała wówczas smoka na smyczy jednemu wraz z sług właściciela niewolników. Ten miał problemy z opanowaniem smoka i przekonany, że Dany nie twierdzi po valyriańsku, rzucił do Missandei właśnie w tym języku: "Powiedz suce, że jej bestia nie potrzebuje iść". Wtedy również Daenerys się odwraca i po valyriańsku mówi: "Smok nie wydaje się być niewolnikiem".

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

Dalej Dany nakazuje Nieskalanym pozabijać kastę panów i uwolnić wszystkich niewolników, natomiast smokowi spalić na popiół człowieka, od którego kupiła armię.

Daenerys jak i również Jon mieli kolejną fascynującą rozmowę o... płodności Matki Smoków.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

Daenerys stwierdza, hdy "nie może mieć dzieci", wówczas Jon dopytuje, kto jej to wmówił. Gdy Stark słyszy, że czarownica, która zabiła Khala Drogo, sugeruje, iż mogło to być "niezbyt wiarygodne źródło".

O co rozchodzi? Mirri Maz Duur była czarownicą, która zabiła nienarodzone dziecko Daenerys w pierwotnym sezonie "Gry o Tron" i wprowadziła Khala Drogo w stan wegetacji. Dany pytała czarownicę, kiedy Drogo wróci do normalnego stanu, a ta odpowiedziała:

Gdy słońcce wzejdzie w zachodzie i zajdzie na wschodzie. Gdy wyschną morza, a wiatr zdmuchnie góry jak liście z drzew.

W serialu jednak celowo ucięto kolejne wyobrażenie tej wypowiedzi, które spada w książce. "Gdy twoje łono się zagoi i znowu będziesz nosić żywe dziecko. Wtedy [Khal Drogo] powróci, ale nie wcześniej" a mianowicie mówiła Duur w powieści. To dlatego Daenerys wierzy, że nie powinna mieć najmłodszych.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO Mirri Maz Duur

Matka Smoków wcale nie musi być aczkolwiek bezpłodna, a fani roztrząsają na forach, czy zostanie mieć dziecko z Jonem Snow. Biorąc pod obserwację jego rodowód jako Targaryena, które zostało potwierdzone w finale, byłby to delikatne kazirodztwo, bo Jon i Daenerys to bliscy krewni.

A jeśli obecnie mowa o sekretnym korzeniach Jona Snow, jego gadanina z Theonem ujawnia dekoniunktura tożsamości, który go wyczekuje w przyszłym sezonie.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

Theon lamentował w rozmowie wraz z Jonem, że nigdy nie zaakceptować wiedział, czy być Starkiem, czy Greyjoy'em. Jon radzi mu, że nie ma obowiązek rezygnować z niczego a mianowicie i być zarazem jak i również jednym, i drugim.

Warto, by zapamiętał własna radę, bo jak przyznał Bran w finałowym danym odcinku, Jon jest zarówno potomkiem domu Starków, jak i Targaryen.

Prawdopodobnie więc Jon stanie przed identycznym wyborem, co Theon Greyjoy, gdy dowie się, hdy jest synem Rhaegara Targaryen i Lyanny Stark. Jon nie zna nawet własnego prawdziwego imienia - Aegon Targaryen.

Po jednego razu pierwszy widzieliśmy Rhaegara Targaryen, ale wyglądał bardzo znajomo.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

Rhaegar był starszym bratem Daenerys i Viserysa, który to zginął w pierwszym okresie serialu po sprzedaniu Podarowany Khalowi Drogo. Rhaegar prezentuje się bardzo podobnie do Viserysa:

Foto: Kadr spośród serialu "Gra o Tron" / HBO

Podobieństwo to zostało opisane w książkach. Wówczas gdy Daenerys ma wizję Rhaegara, niemal myli go spośród Viserysem. Ten pierwszy był jednak nieco wyższy i miał ciemnoniebieskie oczy, zaś nie liliowe.

W innej, znajomej scenie, Arya i Sansa stały przy tym samym miejscu, gdzie Sansa i Jon po finale szóstego sezonu.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

Po tym, jak oskarżają Petera "Littlefingera" Baelisha o zdradę i mordują go, Arya i Sansa rozmawiają na murach Winterfell. Wspominają ojca, Neda Starka i jak na przykład ważna jest rodzina a mianowicie w podobny sposób, co Jon i Sansa po Bitwie Bękartów w 6. sezonie.

Wtedy Jon podkreślał, jak ważne jest, by ufali sobie między sobą.

Foto: Kadr spośród serialu "Gra o Tron" / HBO

Wygląda więc na tek krok, że mimo wcześniejszych żali Arya jest przychylna siostrze. Dziewczynka mówi, że "w zimie musimy o mojej dziurki dbać". Powtarza tym samym słowa Neda Starka spośród pierwszego sezonu, który rzekł to po tym, jak na przykład Arya krzyknęła, że nienawidzi Sansy.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

W serialu Ned mówi tylko tak wiele, ale w książce dzierży jeszcze jedno zdanie - które Sansa wypowiada naturalnie w tej scenie finału 7. sezonu. "Gdy spadnie śnieg i zawieje biały wiatr, samotny wilk umrze, a stado przetrwa" - mówi Sansa. To pokazuje, że prawdopodobnie nie będzie już walk między Starkami - przynajmniej siostrami.

I na koniec, jeśli martwiliście się o Tormunda i Berica Dondarriona podczas ostatniej sceny, w jakiej martwy smok z Conocnym Królem na grzebiecie powala Wielki Mur jak domek z kart, to mamy dobrą wiadomość: obaj byli daleko od miejsca, po którym zrobiono wyrwę. Przypuszczalnie więc przeżyli, mimo przerażających niebieskich płomieni nieumarłego-Viseriona.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

W poniższym kadrze widać swoją drogą kawałek Muru z kilkoma osobami na szczycie. Naturalnie, Tormund i Beric zdołali wcale nie przeżyć, zaś nawet jeśli - to będą być za kolumną nieumarłych.

Foto: Kadr z serialu "Gra o Tron" / HBO

Przypomnijmy, hdy kolejny, ósmy i jednocześnie ostatni sezon "Gry na temat Tron" prawdopodobnie nie pojawi się do 2019 roku kalendarzowego.