18.07.2019
Dom Bezpieczny - najbezpieczniejszy gmach w Polsce. KWK PROMES

W małej wiosce pod Warszawą powstał najkorzystniejszy dom, jaki można odnaleźć w Polsce. Budynek jest fortecą, która daje absolutne poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom.

Najbezpieczniejszy dom w Naszym kraju zaprojektował znany architekt, Robert Konieczny. Inwestor powiedział mu, że kwestią priorytetową jest dla niego "maksymalne poczucie bezpieczeństwa". Tej idei podporządkowano wygląd i funkcjonalność gmachu.

Foto: KWK PROMES

- Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne elewacje, wschodnia i zachodnia, przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy. Według minięciu furtki w ogrodzeniu wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze chronienia, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci w niekontrolowany sposób wydostaną się na ulicę - wyjaśniają przedstawiciele pracowni architektonicznej KWK PROMES.

Foto: KWK PROMES

Bryła budynku ma formę prostopadłościanu. Część elewacji zewnętrznych jest ruchoma - to bardzo nowatorskie rozstrzygnięcie. Jak wyjaśniają przedstawiciele KWK PROMES:

Nowatorstwo pomysłu polega więc na ingerencji ruchomych przesłon w system funkcjonalny działki, przez jakie możliwości gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), rejon bezpieczna zawiera się wyłącznie w obrysie budynku. Zbytnio dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona na temat otaczający ogród.

Foto: KWK PROMES

Ruchome ściany, które zaprojektował Robert Konieczny, stanowią uniwersalne rozwiązanie, będące istotą nowego typu budynków, "wyrażający się nie w formie, lecz w wariancie funkcjonowania".

Foto: KWK PROMES

Przesuwne ściany nie będą jedynymi ruchomymi elementami budynku. Są także m. in. okiennice o wysokości dwóch, 8 m i wielkości do 3, 5 m otwierające się pod kątem 180 stopni oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 85 stopni – który przewodzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Wszystkie ruchome elementy działają dzięki silnikom elektrycznym zabudowanym w ścianach.

Foto: KWK PROMES

Budynek jest coś znacznie więcej aniżeli tylko bezpieczny, lecz także przyjazny dla środowiska. Zastosowano tutaj dużo przeszkleń, dzięki czemu podczas dnia stosuje energię słoneczną. W nocy, gdy powłoka jest zamknięta, pozyskana w ciągu miesiąca energia może się akumulować. "Takie rozwiązanie w połączeniu z hybrydowym systemem zimowym (większość energii pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł – pompa ciepła oraz programy solarne wspomagane ogrzewaniem gazowym) oraz wentylacją mechaniczną z rekuperacją, sprawia, że dom staje się inteligentnym budynkiem pasywnym".

Foto: KWK PROMES