15.09.2019
Jak ciało i mózg reagują na zakochanie?

Mówi się, że miłość jest jak narkotyk. Nie bez powodu. Naukowcy dowiedli, że uczucie zakochania wywołuje w mózgu zbiór reakcji chemicznych, które powodują, że często czujemy się jakbyśmy byli pijani, odczuwamy charakterystyczne "motyle w brzuchu", uczucie euforii oraz przywiązania. Ale miłość "rozgrywa się" coś więcej niż w naszych głowach - oddziałuje na cały organizm.

Oto jakim sposobem uczucie zakochania się wpływa na nasz mózg jak i również ciało:

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / BusinessInsider. com

Będąc w początkowych fazach miłości, pewnie odczuwasz przypływy euforii. Jest to naukowo uzasadnione. Badania wykazały związek między miłością i zwiększeniem stężenia dopaminy - hormonu szczęścia. Ta sama substancja chemiczna wydziela się również jako odzew na inne źródła uciech, co wyjaśnia, dlaczego osoby, które dopiero co się zakochały, czują się "pijane spośród miłości".

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / BusinessInsider. com

Jak potwierdzają badania, oglądanie zdjęć bliskiej osoby może zmniejszyć odczuwanie fizycznego bólu. Przeprowadzono na przykład eksperyment, przy którym badanych dotykano ciepłą sondą, a następnie pokazywano im zdjęcia bliskich. Dowiedziono, że odczuwali oni wtenczas ból o wiele w mniejszym stopniu intensywnie, niż wtedy kiedy zostali poproszeni o stworzenie kolejnego zadania bezpośrednio według dotknięciu sondą.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / BusinessInsider. com

Patrzenie się w oczy męża może prowadzić do zakochania. Tej tezie twierdzi badanie przeprowadzone na studentach, którzy nie byli ze sobą powiązani relacjami uczuciowymi. Pary płci przeciwnej miały zbyt zadanie patrzeć się przez dwie minuty:

  • w oczy partnera,
  • na jego dłonie,
  • zliczyć, ile razy partner zamrugał

Badani przyznali, hdy patrzenie się w ślepia partnera wzbudzało o sporo większe poczucie sympatii i pożądania niż pozostałe zadania.

Foto: adaptacja a mianowicie Mariusz Olszewski / BusinessInsider. com

Szybkie uwalnianie adrenaliny na widok ukochanej ludzie sprawia, że się czerwienimy. Hormon ten powoduje, że nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększając przepływ krwi i tlenu w całkowitym organizmie, co również można dojrzeć na naszej twarzy.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / BusinessInsider. com

Badanie, w którym wzięły wkład osoby po ślubie, wykazało, że są oni skromniej narażeni na prawdopodobieństwo ataku serca niż osoby single, niezależnie od ich stulecia. Miłość nie była wyłączną zmienną w badaniu. Jednostki będące w związku małżeńskim również znacznie mniej paliły i wykazywały mniejszą tendencja do przyjmowania innych niezdrowych nawyków.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / BusinessInsider. com

Uczucie pożądania powoduje wylew hormonów: adrenaliny i noradrenaliny, co może sprawić, że serce bije pospieszniej, dłonie się pocą i czujemy zawroty głowy. Przy jednym spośród badań grupę siedemset osób poproszono, aby pokolorowały te części ciała, przy których odczuwali mrowienie, wówczas gdy zostały pokazane im fotografie i słowa związane wraz z miłością. Zdecydowana większość spośród nich pokolorowała całe organizm, zaznaczając szczególnie piersi, bok i głowę.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie