Historia naszej firmy

Historia naszej firmy
16 października 2020

JPMorgan Chase & Co. to jedna z najstarszych, największych i najbardziej znanych instytucji finansowych na świecie.

Firma jest zbudowana na fundamencie ponad 1200 poprzednich instytucji, które przez lata połączyły się, tworząc dzisiejszą firmę.

Nasze korzenie sięgają 1799 roku w Nowym Jorku, a wiele naszych znanych firm, w tym JP Morgan & Co., The Chase Manhattan Bank, Bank One, Manufacturers Hanover Trust Co., Chemical Bank, The First National Bank of Chicago, National Bank of Detroit, The Bear Stearns Companies Inc., Robert Fleming Holdings, Cazenove Group oraz firma przejęta w ramach transakcji Washington Mutual. Każda z tych firm w swoim czasie była ściśle związana z innowacjami w finansach oraz rozwojem gospodarki Stanów Zjednoczonych i świata.

Poznaj naszą historię

Kliknij okres, aby dowiedzieć się więcej

Wczesne lata bankowości państwowej

1799

Powstaje Manhattan Company

The Manhattan Company, najwcześniejsza instytucja będąca poprzednikiem JPMorgan Chase, została powołana przez ustawodawcę stanu Nowy Jork w celu dostarczania „czystej i zdrowej” wody pitnej rosnącej populacji miasta. Wśród jej założycieli są Alexander Hamilton i Aaron Burr.

Postanowienie w statucie pozwala The Manhattan Company na wykorzystanie nadwyżki kapitału na operacje bankowe. W ciągu pięciu miesięcy otwiera się Bank of The Manhattan Company, stając się drugim komercyjnym bankiem w Nowym Jorku po Hamilton’s Bank of New York. Po zerwaniu monopolu bankowego Hamilton zrywa powiązania z firmą wodociągową.

1804

Pojedynek Hamilton – Burr

Założyciel firmy Manhattan, Aaron Burr, wyzywa swojego osobistego i politycznego przeciwnika, Alexandra Hamiltona, na pojedynek. Dwaj mężczyźni spotykają się o świcie 11 lipca w Weehawken w stanie New Jersey, po drugiej stronie rzeki Hudson od Nowego Jorku. Hamilton jest śmiertelnie ranny i umiera następnego ranka.

Pistolety wybrane przez Hamiltona do pojedynku były własnością jego szwagra Johna B. Churcha. W 1930 roku Bank of The Manhattan Company kupuje je od jednego z potomków Churcha.

1807

Pierwsze przedsięwzięcie filantropijne

Manhattan Company zapewnia ochotniczym straży pożarnej z Nowego Jorku swobodny dostęp do swojej sieci wodociągów w celu zwalczania pożarów, przyczyniając się do bezpieczeństwa publicznego społeczności.

New York Manufacturing Company zostaje zarejestrowana

New York Manufacturing Company, najwcześniejszy poprzednik w drzewie genealogicznym Manufacturers Hanover, został stworzony w celu produkcji narzędzi i części dla przemysłu tekstylnego. Statut firmy pozwala jej na prowadzenie operacji bankowej, podobnie jak w przypadku The Manhattan Company, i zakłada Phenix Bank w 1817 roku.

1817

Bank of The Manhattan Company finansuje kanał Erie

Bank of The Manhattan Company jest głównym pożyczkodawcą przy budowie Kanału Erie, który otwiera się w 1825 roku i łączy rzekę Hudson z Wielkimi Jeziorami. Później w stuleciu bank zapewnia fundusze na spłatę odsetek od obligacji Erie Canal oraz na powiększenie i modernizację kanału.

1823

Otwarcie New York Chemical Manufacturing Company

Kupcy z Nowego Jorku organizują New York Chemical Manufacturing Company w celu produkcji chemikaliów, leków, farb i barwników. Statut spółki zabrania prowadzenia działalności bankowej, ale rok później firma zastrzega sobie nowelizację umożliwiającą założenie bankowej spółki zależnej o nazwie The Chemical Bank.

1839 Powstaje

Bank of Commerce

W Nowym Jorku zostaje otwarty Bank of Commerce. Ta instytucja, która w 1929 roku łączy się z Guaranty Trust Company z Nowego Jorku, jest najwcześniejszym poprzednikiem w drzewie genealogicznym JP Morgan.

1853

New York Clearing House zwiększa efektywność bankowości

Nowojorska Izba Rozliczeniowa jest zorganizowana, z kilkoma poprzednikami JPMC jako członkami statutowymi, w celu usystematyzowania codziennych rozliczeń czeków wystawianych na inne lokalne banki. Wcześniej posłańcy przechodzili z banku do banku, aby wymieniać czeki na gotówkę, co było czasochłonnym i ryzykownym procesem. Scentralizowane rozliczanie znacznie zmniejsza liczbę transakcji i ryzyko wśród banków członkowskich. Ponad 20 milionów dolarów zostało rozliczonych pierwszego dnia operacji.

1853

Abraham Lincoln zostaje klientem

Springfield Marine and Fire Insurance Company otwiera się w 1851 roku, aby ubezpieczać statki żeglugowe i towary, ale oferuje również różnorodne usługi bankowe. Prawnik z Illinois, Abraham Lincoln, otwiera tam konto bankowe dwa lata później z początkową wpłatą w wysokości 310 dolarów. Lincoln utrzymuje swoje konto w Springfield przez lata prezydenckie, aż do zamachu. Firma przekształciła się później w Marine Corporation, poprzednik Bank One.

1854

Junius Morgan rozpoczyna działalność w Londynie

Junius S. Morgan, patriarcha rodziny bankowej Morgan, przenosi się do Londynu i dołącza do prywatnej firmy bankowej George Peabody & Co. inne ważne oferty. Firma została odnowiona na JS Morgan & Co. w 1864 roku i do końca wieku pozostaje kluczowym ogniwem w międzynarodowej sieci bankowej JP Morgan.

1857

Panika 1857 roku

Panika finansowa powoduje zamknięcie 18 banków w Nowym Jorku jednego dnia i prowadzi do poważnego kryzysu gospodarczego. Większość banków zawiesza „płatności monetarne”, ale Chemical Bank nadal wymienia banknoty na złote monety, pomagając ustabilizować rynki finansowe i zyskując przydomek „Old Bullion”.

Banki narodowe i era przemysłu

1862-1864

Ustawa o przetargu i krajowe ustawy bankowe

Nowe przepisy bankowe uchwalone podczas wojny secesyjnej upoważniają rząd USA do stworzenia jednolitej waluty krajowej, ułatwienia zaciągania pożyczek w celu pokrycia wydatków wojennych oraz ustanowienia nowego systemu banków licencjonowanych na szczeblu krajowym.

Ustawa o zamówieniach prawnych z 1862 r. Przewiduje standardową walutę krajową, nazywaną „dolarami”, dla wyszukanego wzoru wydrukowanego na odwrocie banknotu. Ponieważ banknoty są niezabezpieczone przez depozyty w złocie, wartość „zielonych pięter” podlega znacznym wahaniom.

Ustawa o banku narodowym z 1863 r. Tworzy nowy system banków narodowych działających w ramach jednolitych ram prawnych, obok starszych banków posiadających licencję państwową. Ustawa upoważnia banki krajowe do emitowania pieniędzy w kwotach zabezpieczonych obligacjami rządu USA zakupionymi i utrzymywanymi w rezerwie przez banki. Ustawa z 1863 r. Została wzmocniona drugą ustawą o banku narodowym uchwaloną w następnym roku.

1863

Pierwszy Narodowy Bank Chicago, ósmy w kraju

Pierwszy Narodowy Bank Chicago zostaje otwarty, stając się ósmym bankiem posiadającym licencję na poziomie krajowym zgodnie z nową ustawą National Banking Act. JPMorgan Chase Bank nadal działa na podstawie niniejszego statutu nr 8 do dnia dzisiejszego.