Gdzie inwestować, gdy stopy procentowe rosną

17 lutego 2021

Opublikowano: 21:51 BST, 22 września 2017 | Zaktualizowano: 09:05 BST, 23 września 2017 r

  • e-mail

Po pozostawieniu brytyjskich stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie przez większą część dekady, oczekuje się, że Bank Anglii podwyższy je dwukrotnie w przyszłym roku.

Z oszałamiającymi 8 milionami Brytyjczyków, którzy jeszcze nie zauważyli wzrostu wskaźnika w swoim dorosłym życiu, wielu oszczędzających zastanawia się, co to dokładnie oznacza dla ich jaj gniazdowych.

Zmiana nastrojów banku została po raz pierwszy odnotowana w niezwykle jastrzębim protokole z posiedzenia Komitetu Polityki Pieniężnej na początku tego miesiąca.

Zostało to następnie potwierdzone w tym tygodniu, kiedy gubernator Mark Carney powiedział ekspertom ekonomicznym w Waszyngtonie, że stopy procentowe Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrosną z historycznych minimów „w nadchodzących miesiącach.

Czas kryzysu: Mark Carney, prezes Banku Anglii, powiedział ekspertom ekonomicznym w Waszyngtonie, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrosną z historycznych minimów w nadchodzących miesiącach

Jak wszystkie zmiany w gospodarce, rosnące stopy procentowe będą zarówno zwycięzcami, jak i przegranymi. Tutaj eksperci określają, kogo ich zdaniem powinieneś poprzeć, a których unikać, gdy polityka pieniężna Wielkiej Brytanii wkracza w nową erę.

Laith Khalaf, starszy analityk w Hargreaves Lansdown, uważa, że ​​rosnące stopy procentowe przyniosą korzyści w szczególności sektorowi bankowemu, ponieważ rośnie marża, jaką banki tworzą między depozytami a kredytami.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

  • Poprzedni
  • 1
  • Kolejny
  • MAŁE PRZENOSZENIA CZAPEK: Canadian Overseas Petroleum podwaja wartość. MAŁE WPISY POMYSŁÓW: Wypatruj dywidendy z AIM Firmy funduszu będą zmuszone ujawnić ukryte opłaty emerytalne. PODZIEL SIĘ TYGODNIEM: Firma IG Design zajmuje się pakowaniem prezentów.

Udostępnij ten artykuł

Jego najlepszym wyborem dla tego sektora jest Lloyds, który, jak powiedział, jest najbardziej skoncentrowaną na rynku krajowym spółką bankową Footsie, i który poczynił największe postępy w uporządkowaniu swojego domu od czasu kryzysu finansowego.

Tom Becket, dyrektor inwestycyjny w Psigma Investment Management, jest przeciwny wszelkim podwyżkom stóp procentowych i uważa, że ​​ich krótkoterminowe skutki będą w dużej mierze nieistotne.

„Wciąż daleki jestem od przekonania, że ​​stopy procentowe w Wielkiej Brytanii mogą wzrosnąć bardzo daleko, jeśli w ogóle wzrosną, biorąc pod uwagę wątpliwe perspektywy dla gospodarki Wielkiej Brytanii, a inwestorzy nie powinni podejmować pochopnych decyzji – powiedział.

Poza tym uważa, że ​​towarzystwa ubezpieczeniowe mogą być jednym z nielicznych beneficjentów, jeśli stopy wzrosną, ponieważ inwestują dużo w papiery wartościowe o stałym oprocentowaniu, które przynoszą wyższe zyski.

Wskazał Legal & General jako swój ulubiony udział w tym sektorze, ponieważ nadal odnotowuje silny wzrost w zakresie zarządzania aktywami.

Jeśli Bank Anglii zdecyduje się na agresywną podwyżkę stóp procentowych, Becket powiedział, że byłby sceptyczny wobec sektora usług użyteczności publicznej.

Ponieważ wiele spółek już teraz wygląda nieatrakcyjnie ze względu na regulowane stopy zwrotu, rosnące stopy tylko pogorszą sytuację, ponieważ ich ograniczone dochody z dywidend zaczną wyglądać coraz bardziej skąpo.

Ben Kumar, menadżer ds. Inwestycji w 7IM, uważa, że ​​podwyżka stawek prawdopodobnie dotknie budowniczych, ponieważ mniej osób będzie chciało kupować domy, jeśli hipoteki staną się droższe.

Wraz z ożywieniem w budownictwie w ostatnich latach, Kumar uważa, że ​​akcje takie jak Taylor Wimpey mogą ucierpieć szczególnie mocno, ponieważ nagromadzone zapasy zmniejszają zyski.

Jednak przy oczekiwanym początkowym wzroście stóp procentowych na poziomie zaledwie 0,25 proc., Sektor może zostać dotknięty tylko wtedy, gdy Bank będzie agresywnie dążył do dalszych podwyżek w nadchodzących latach – co wielu uważa za mało prawdopodobne.

Maike Currie, dyrektor inwestycyjny ds. Inwestycji osobistych w Fidelity, uważa, że ​​rosnące stopy procentowe mogą jeszcze bardziej osłabić brytyjskich sprzedawców detalicznych po latach okrucieństwa, ponieważ kupujący coraz bardziej przenoszą swoją lojalność z High Street do gigantów handlu internetowego.

Wobec podwyżki, która może nastąpić w kontekście stagnacji płac i podwyżek cen, kupujący mogą znaleźć się w sytuacji, gdy będą musieli zaciskać portfele, ponieważ pożyczki na kredyt stają się coraz droższe.