13.09.2019
Inwestycje w 2017 r. Propozycje Ministerstwa Finansów

W 2016 r. rząd PiS musiał zmagać się z największym załamaniem inwestycji od kilku lat. Teraz ma nastąpić pierwotnego radykalne odbicie. - Dynamika inwestycji w 2017 r. wyniesie 7, 2 proc., an ich udział po PKB wyniesie 4, 5 proc. - zapowiada Ministerstwo Finansów. Resort chce także podnieść od 2019 r. kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających do 8000 zł.

"Relatywnej poprawie w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki towarzyszyć będzie przyspieszenie w wydatkowaniu zasobów unijnych z perspektywy finansowej 2014-20. W efekcie możemy oczekiwać, że w najbliższych latach silnie przyspieszy bieg wzrostu inwestycji sektora sekcji rządowych i samorządowych, których udział w PKB zwiększy się do czterech, 5 proc. w 2017 r. i 5, 0 proc. w 2018 r. wobec 3, 3 proc. w 2016 r. " - napisano w Długotrwałym Planie Finansowym i dodano:

W kolejnych czasach, wraz z oczekiwanym przyspieszeniem lokaty sektora prywatnego, udział lokaty publicznych powinien ustabilizować się na wysokim poziomie, przeciętnie 4, 6 proc. PKB.

Ministerstwo Finansów pragnie podwyżki kwoty wolnej

Resort planuje podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 8000 złotych dla najmniej zarabiających od 2019 r.:

Niebagatelnie ważną zmianą w podatku PIT jest wprowadzenie, począwszy od momentu 2017 r., nowej, degresywnej formuły na obliczenie przysługującej kwoty odliczanej od datku. Wprowadzenie tej zmiany uczyni, że podatnicy o rocznych dochodach nieprzekraczających 6 600 zł nie płacą datku, zaś podatnicy o małych dochodach (do 11 000 zł w skali roku) zapłacą mniejszy podatek.

Według ministerstwa zaś podatnicy o dochodach przekraczających Jak i również próg podatkowy (85 528 zł) zapłacą podatek wyższy - kwota odliczana stanie się malała do 0 zł wraz ze wzrostem dochodu (po przekroczeniu kwoty dorocznego dochodu kwoty 127 000 zł - nie przysługuje kwota odliczana od podatku). Skutek wspomnianego rozwiązania zostanie widoczny w rozliczeniu rocznym podatku za 2017 r., czyli w 2018 r..

Ponadto od 2018 r. kwota odliczana od czasu podatku zostanie ponownie podniesiona tak, aby osoby o dochodzie rocznym do 12 000 zł nie płaciły podatku (efekt będzie wyraźny w 2019 r. ). W scenariuszu bazowym, po zakresie podatku PIT nie zaakceptować zakłada się zmian odmiennych głównych parametrów podatku (progów podatkowych i kosztów uzyskania).

MF spodziewa się, że w 2017 r. domknie się luka produktowa. "W okresie do odwiedzenia 2016 r. polityka makroekonomiczna prowadzona była w postanowieniach ujemnej, lecz domykającej się luki produktowej. Szacuje się, że w 2017 r. luka produktowa w połączeniu do potencjalnego PKB domknie się i w horyzoncie prognozy pozostanie w stopniu zerowym" - napisano w wykresie.

MF przewiduje, że potencjalne tempo wzrostu PKB w prognozowanym okresie zwiększy się stopniowo z stopnia 2, 9 proc. szacowanego dla 2016 r. do 3, 9 proc., czemu sprzyjać będzie przewidywane przyspieszenie tempa wzrostu zdolności produkcyjnej czynników produkcji, zmniejszający się poziom stopy bezrobocia równowagi i stopniowe zwiększanie się udziału kapitału w robieniu wzrostu gospodarczego.

Ministerstwo spodziewa się również, hdy będzie rosnąć liczba jednostek pracujących.

Przewiduje się, że w 2017 r. liczba osób pracujących przy gospodarce polskiej wzrośnie przeciętnie o 0, 5 proc.. W kolejnych latach tempo tego wzrostu stopniowo obniży się do ok. 0, 4 proc. w latach 2018-19 i 0, trzech proc. w 2020 r.

"W horyzoncie recenzje w stosunku do 2016 r. zmniejszy się również nieco współczynnik aktywności profesjonalnej, chociaż ostateczne zmiany w tym zakresie zależeć pozostaną od wpływu potencjalnych prac rządu mających na zamysle wydłużenie aktywności zawodowej jednostek starszych" - dodano.

Tagi: PiS Nasz kraj inwestycje gospodarka Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie