30.08.2019
Hossa na Wall Street jak i również giełda USA

Nikt nie ma pojęcia, ile jeszcze potrwa rajd na giełdzie w USA. Jednak po kilku latach silnej hossy, warto zachować ostrożność. W czasie hurraoptymizmu bardzo łatwo przegapić właściwy moment na wyjście z inwestycji.

Hossa na amerykańskim rynku akcji obstaje już prawie 8 czasów, co czyni ją drugą w historii hossą u dołu względem długości. Ważnym czynnikiem tej hossy nie zaakceptować są jednak rosnące przy szybkim tempie wyniki spółek ani pędząca gospodarka AMERYCE, ale polityka bardzo małych stóp procentowych, zapewniająca dopływ kapitału na rynek.

Analitycy są jednomyślni

Rozmaici specjaliści mylili się wielokrotnie, usiłując przewidzieć silne korekty bądź definitywny koniec hossy zapoczątkowanej w 2009 roku. Przy 2017 roku w swych prognozach postawili na dalszą hossę i przestali doszukiwać się jej rychłego finiszu. Według Bloomberga, większość strategów z największych banków globu zakłada, że amerykański S&P500 bez większych problemów urośnie w przyszłym roku od czasu 3 do 12 proc.

Nadmierny optymizm to jeden z sygnałów, który warto brać pod obserwację, w szczególności, gdy chcemy kupić amerykańskie akcje, gdy istnieją tak drogie, jak dziś. Nikt nie zdoła dokładnie przewidzieć zachowania indeksów, ale każdy może zatrzymać czujność, jeśli jest zaangażowany w amerykański rynek akcyjny.

Amerykanie są zadłużeni bardziej niż w 2008 roku

Niepokojąca w długim terminie może być rosnąca dysproporcja pomiędzy rynkami finansowymi a stanem finansów konsumentów. Podczas kiedy inwestorzy świętują kolejny rok kalendarzowy hossy i liczą dochody, konsumentom rośnie głównie zadłużenie. Jak pisze amerykański MarketWatch, średnie zadłużenie gospodarstwa pokojowego w USA jest w tej chwili wyższe niż przed kryzysem finansowym.

W 2008 roku katalizatorem kryzysu w rynku finansowym było pożyczka w postaci kredytów hipotecznych. Teraz oprócz hipotek zwraca się częściej uwagę dzięki kredyty samochodowe i kredyty studenckie. Sumaryczna cena tych ostatnich wynosi w porządku. 1, 4 bln dolarów.

Z kolei amerykański dług publiczny przekroczył 19 bilionów dolarów.

Czy to piąta fala?

Giełdowi fani analizy technicznej określają zbliżający się koniec hossy jako "piątą falę" – wynika to z tak zwanym. teorii fal Elliota, która zakłada, że jest pięć fal hossy i na ostatniej przychodzi czas bessy. Co ważne, piąta fala charakteryzuje się największym optymizmem akcjonariuszy, oderwaniem wycen na giełdzie od gospodarki i fundamentów oraz dużym zainteresowaniem młodych inwestorów.

Duży optymizm, którego brakowało w niedawnych dwóch latach, przyniósł w Wall Street nowy Prezydent Elekt Donald Trump. Chociaż większość analityków przewidywała, że wybór Trumpa będzie gorszym wariantem dla inwestorów, to jednak rzeczywistość okazała się wręcz przeciwna. Donalda Trumpa składa się w znacznym stopniu z multimilionerów, jakim bardzo blisko do Wall Street. Za sterami amerykańskich finansów stanie człowiek z Goldman Sachs, an akcje banków przeżywają rekordową hossę.

Najbliższe miesiące pokażą czy optymizm inwestorów utrzyma się, gdy Donald Trump zasiądzie za sterami największej gospodarki świata. Po 12 latach giełdowej hossy jak i również przy wyjątkowym optymizmie analityków i ekspertów, warto kierować się jednym spośród najstarszych przysłów Warrena Buffeta "Bój się, gdy inni są chciwi, bądź chciwy, gdy pozostali się boją".

Tagi: USA giełda Stany Zjecnoczone wall street Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie