01.07.2019
Brexit - skutki dla pracowników

Twardy brexit ma możliwość wpłynąć na pracowników z Ukrainy. Jak poinformował w raporcie Personnel Service, w wyniku wyjściu Uk z UE bez umowy, 100 tys. Ukraińców nie wyjedzie spośród naszego kraju do Niemiec.

- Brexit bez umowy zagrozi miejscom pracy w Niemczech oraz utrudni Ukraińcom rywalizację o legalną pracę na niemieckim branży. W konsekwencji w Polsce może pozostać nawet setka tys. pracowników ze Wschodu, którzy według niedawnych prognoz mieli wyjeżdżać do własnych zachodnich sąsiadów - poinformował prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Jak wyjaśnił, Niemcy, zamiast werbować dodatkową kadrę, będą ograniczać najęcie, np. w motoryzacji. Taka sytuacja może znamiennie zmienić dotychczasowy czarny harmonogram dla polskiego rynku roboty, który zakładał wyjazd chociażby 250 tys. Ukraińców wraz z naszego kraju do Niemiec na koniec 2019 r.

Brexit odczuje specjalizacja motoryzacyjna

Jak twierdzą niemieccy ekonomiści, twardy brexit zagrozi otwarcie aż 100 tys. stanowisk zatrudnienia w ich kraju. Równolegle dodają, że ta cyfra może okazać się o wiele wyższa - brexit bez umowy przełoży się za pośrednictwem na mniejszą skłonność do odwiedzenia inwestycji i wzrost bezrobocia. Takie mogą być następstwa spadku eksportu z UE do UK, który najbardziej odbije się na Niemczech jako największej gospodarce we wspólnocie, podano również.

Przykładem branży, w której Niemcy będą redukować wynajęcie, jest motoryzacja. Wyjście UK będzie miało realny wpływ na 'być albo odrzucić być' dla kilkunastu tyś pracowników z sektora przemysłu samochodowego. Oznaczałoby to wielką zmianę sytuacji niemieckich firm motoryzacyjnych, które jeszcze w koniec 2018 r. planowały poszukiwanie dodatkowej kadry pośród Ukraińców

- czytamy dalej.

Na polskim branży motoryzacyjnym kadrą ze Wschodu wspiera się już aż 57 proc. firm. Jeśli faktycznie zaczęliby oni masowo wyjeżdżać do robocie za Odrę, nasz przemysł może nie nadążyć z uzupełnianiem wakatów, co spowoduje zastoje w produkcji i duże straty finansowe. Pewny brexit oddala od naszej firmy tę wizję, wskazano też.

Kto jeszcze stanie się ofiarą brexitu?

Jak wypływa z analiz niemieckich ekonomistów, drugą największą ofiarą twardego brexitu może być Francja, która może stracić nawet 50 tys. obszarów pracy. Łącznie w całej Unii Europejskiej zagrożonych będzie 179 tys. stanowisk.

Pośrednio dotknięte zostaną także Chiny, które w przyszłości mogą otrzymywać mniej zamówień od firm eksportujących do odwiedzenia Wielkiej Brytanii - w tym miejscu w grę wchodzi redukcja 59 tys. miejsc robocie. Szacunki wskazują, że w skali całego świata Brexit bez umowy może obrazić nawet 612 tys. stanowisk.