10.07.2019
Chiny - inflacja

Inflacja CPI (z ang. consumer price index) przy Chinach spowolniła drastycznie do poziomu 0, 8 proc. r/r, przy oczekiwanym szczeblu 1, 7 proc. r/r oraz poprzedniej wartości 2, 5 proc. Tak mocne spowolnienie to efekt mocniejszego juana. Chińska waluta ustabilizowała się z końcem stycznia i jej sytuacja nie zmieniała się zbytnio po lutym.

Jak zauważają eksperci z XTB, inflacja nie wzrosła pomimo wzmożonej konsumpcji związanej z obchodami nowego roku.

- Import produktów w lutym był gigantyczny, choć ceny konsumenckie nie zareagowały, bowiem wzrost wywołany był głównie wzrostem cen surowców, które znamiennie wpłynęły na koszty wejściowe dla producentów. Wskazane jest wspomnieć, że w zeszłym roku obchody nowego roku rozpoczęły się w lutym, co oznacza, że po zeszłym roku mieliśmy do odwiedzenia czynienia z dużą podstawą. W tym roku koszta zaczęły rosnąć już w styczniu - stąd wysoki odczyt z poprzedniego miesiąca - wyjaśniają analitycy XTB.

Zwracają równocześnie atencję, że zupełnie inne kierunki utrzymują się w sytuacji inflacji producenckiej. Inflacja PPI (production price index) wzrosła o 7, 12 proc. r/r, przy przewidywanym wzroście na poziomie szóstej, 7 proc. oraz przeszłym odczycie na poziomie sześć, 9 proc. r/r. Analitycy XTB wyjaśniają:

Duża inflacja PPI to naturalnie zagrożenie dalszymi silnymi wzrostami cen na całym kuli ziemskiej. Oczywiście po części to problemy wewnętrzne, które wynikają ze słabego juana jak i również bardzo wysokich cen surowców, co generuje silne wydatki wejściowe dla producentów. Nie zaakceptować mniej to właśnie owe koszty mogą doprowadzić do odwiedzenia ograniczenia produkcji w sytuacji dalszych wzrostów.

Do działań stabilizacyjnych może również dojść ze strony banku centralnego, dlatego nie wykluczone, że surowce przemysłowe mogą trafić pod presją.

Chińskie rynki nie zachowują się zbyt dobrze, chociaż po części wynika to z ogólnych nastrojów, które dostrzegalne były od początku owego tygodnia. Tracą też firmy producenckie; Shanghai Composite spadł o 0, 74 proc., natomiast Hang Seng o 1, 25 proc.

Tagi: Chiny inflacja Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie