14.07.2019
Czym są bitcoiny i kryptowaluty

Bitcoin to kryptowaluta, która może stać się pieniądzem idealnym. Skąd się wzięła, ile jest warta i co można za panią a kupić?

O kryptowalutach mamy jeszcze niewielkie uchwycenie. Jeżeli już coś się nam obiło o uszy, to najczęściej myślimy, iż to po prostu pozorne pieniądze lub system transakcyjny w internecie. Kryptowaluty to jednak głównie przełomowa technologia internetowa, a używanie do niej jako środka płatniczego to tylko jedno z do niej możliwych zastosowań. Wydaje się to system bazujący w sieci peer-to-peer, czyli przy pełni rozproszony, nieposiadający centralnej jednostki, organizacji lub stanowiska, które go kontroluje.

Użytkownicy systemu, ich komputery, są węzłami sieci, za pośrednictwem które następuje wymiana sprawie, ich autoryzacja i rozliczanie. System ten przechowuje informację o stanie posiadania w umownych jednostkach kryptowaluty. Stan posiadania danej kryptowaluty połączony jest z indywidualnymi portfelami, zawierającymi informacje o dzieje posiadania kryptowalut danego klienta.

Portfel tworzony wydaje się automatycznie podczas pierwszej autoryzacji użytkownika w systemie. Kontrolę nad portfelem dzierży wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu zaszyfrowanego klucza prywatnego. Wprawne metody matematyczne i kryptograficzne uniemożliwiają podwójne wydanie kryptowaluty, jej podrobienie lub kradzież. Cały system oparty wydaje się być na technologii blockchain.

Kryptowaluta jest pierwszym pomysłem w systemie finansowym, który został opracowany poza instytucjami finansowymi, nawet bez kooperacyj z nimi. Wydaje się nowatorski, prosty i nie zaakceptować wykorzystuje istniejących systemów skarbowych. Co więcej, stanowi zagrożenie dla status quo systemu finansowego.

Kryptowaluta wydaje się być przez większość krajów dzięki świecie uznawana za jednostkę walutową. Obecnie notowanych wydaje się być ponad 200 kryptowalut na kilkunastu specjalnych giełdach. Najpopularniejszą z kryptowalut jest bitcoin (BTC).

Co to jest bitcoin?

Bitcoin (symbol BTC) jest pierwszą walutą cyfrową na świecie. Do obsługi transakcji spośród wykorzystaniem bitcoin można stosować publicznych kanałów jak punkty handlowe, kantory, banki i internet. U podstaw idei bitcoin leży blockchain (łańcuchu bloków). Blockchain to otwarta sieć, do której dostęp może uzyskać każdy - za pomocą prostych produktów, giełd czy punktów handlowych. Dzięki zapisowi w łańcuchu bloków żaden bitcoin odrzucić zostanie wydany podwójnie, ukradziony czy zmieniony.

Transakcje są publiczne i pełną ich historię można przeszukać i zweryfikować za niewielką poradą wyspecjalizowanych aplikacji. Łańcucha bloków, jako księgi rachunkowej umowy nie da się podrobić, liczba bitcoin jest albowiem ograniczona i nigdy nie będzie ich więcej, aniżeli ustalono to na początku.

Transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Technologia ta podpiera się na sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów, narzędzi zarządzających i weryfikujących transakcje. Każdy komputer w internecie może brać udział po przesyłaniu i uwierzytelnianiu umowy. Bitcoin może zostać zapisany na komputerze osobistym w postaci pliku księgi transakcji lub przetrzymywany w prowadzonym za pośrednictwem osoby trzecie, lub przedsiębiorstwa zewnętrznym serwisie. Księgi umowy mają formę zbiorów danych przechowujących informacje o ostatnich sprawach zrealizowanych w sieci.

Są zaszyfrowane za pomocą zaawansowanych metod kryptograficznych jak i również są dostępne tylko dla autoryzowanych użytkowników, których te sprawy dotyczą. Liczba bitcoinów wydaje się być stała i wynosi 21 mln, co ogranicza inflację i deflację. Każdy bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, zwanych satoshi. W czwartek kurs jednego bitcoin dobił już do odwiedzenia 1040 dolarów. Podczas minionych 4 lat wzrósł do tego poziomu z w porządku. 100 dolarów.

Kto jest ojcem bitcoina?

W grudniu 2015 roku amerykańskie portale Wired i Gizmondo zasugerowały, iż twórcą bitcoina może być australijski przedsiębiorca z branży IT - Craig Steven Wright, który to potwierdził, że pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzył bitcoin. Nie przedstawił jednak w to żadnego dowodu. Społeczność bitcoin uważa, że u dołu tym pseudonimem kryje się grupa naukowców, matematyków i kryptografów.

Jestem jednak przekonany, że sam Satoshi Nakamoto – kimkolwiek wydaje się być - ogłaszając w październiku 2008 r. ideę - jak to wtedy nazwał - nowego elektronicznego systemu bezgotówkowego, "w pełni peer-to-peer, bez zaufanej strony trzeciej", nie przypuszczał, że startuje rewolucję, w wyniku której obecnie znany system skarbowy legnie w gruzach lub zmieni fundamentalne zasady działania.

Jakie transakcje być może obsługiwać bitcoin?

W księgach transakcji można przechowywać umowne typy transakcji. Nie ma znaczenia, czy bitcoin reprezentuje walutę, mienie, nieruchomości, czy akcje. Użytkownicy mogą sami decydować, odpowiednio definiując właściwości bitcoin, co dana jednostka bitcoin reprezentuje. Każdy bitcoin, jak i satoshi jest indywidualnie identyfikowalny i programowalny.

Oznacza to, hdy użytkownicy mogą przypisać rozmaite właściwości do każdej, jednostki. Użytkownik, przy użyciu specjalistycznych aplikacji, może zaprogramować bitcoin/satoshi do reprezentowania eurocenta, udziałów w spółce, kilowatogodziny ciepła, głosów w wyborach, kredytów mieszkaniowych lub cyfrowych certyfikatów posiadania.

Z tego względu, ta kryptowaluta to w dużym stopniu więcej, niż tylko pieniążki i płatności. Zasady czynu bitcoinów mogą być także programowane według potrzeb. Są samoczynnie kasowane po upływie terminu ważności, mogą stanowić zamieniane, mogą automatycznie zawracać do właściciela, jeśli odbiorca nie spełni np. umówionych warunków transakcji, nie zapłaci terminowo, lub nie pośle towaru do kupującego.

Czy można kupić hamburgera za bitcoina?

Bitcoiny mogą mieć wartość, ponieważ ciągle rosnąca grupa ludzi uważa, iż technologia, w oparciu na temat którą działa bitcoin, blockchain ma wartość, która bezustannie rośnie. Chociaż bitcoin staje się z roku na rok szybciej pełnoprawnym, akceptowalnym przez rządy różnych krajów środkiem płatniczym, wartość waluty jest kreowana przez kupców, którzy akceptują bitcoin w swoich transakcjach. Innymi słowy, bitcoin jest tyle wart, jak szeroko jest rozpowszechniony. Dzisiaj jeszcze nie zapłacę za hamburgera wszędzie, w każdej restauracji w Warszawie, Paryżu, Nowym Jorku. Ale przy przyszłości prawdopodobnie tak.