Co zrobić, jeśli Twoje dane finansowe zostaną skradzione

Category: Raport Kredytowy
17 lutego 2021

Wbrew temu, co filmy przedstawiają najczęstsze przestępstwa nie są Zrobione -Style uprowadzenia lub inwazji domu, ale do kradzieży informacji osobistych. W rzeczywistości w zeszłym roku kradzież tożsamości i oszustwa kosztowały konsumentów ponad 16 miliardów dolarów, a około 15,4 miliona osób to ofiary. To wzrost z odpowiednio 15,3 miliarda dolarów i 13,1 miliona rok wcześniej.

Zamiast wychodzić z sieci i prowadzić interesy z nowo wybudowanego pokoju antypanicznego, istnieje wiele łatwych kroków, które możesz podjąć, aby przede wszystkim chronić swoje informacje, w tym używać trudnych haseł i robić zakupy w bezpiecznych witrynach. Jednak w przypadku najgorszego scenariusza, w którym Twoje informacje zostaną naruszone, szybkie i zdecydowane działanie może również pomóc zminimalizować szkody.

Oto, co musisz zrobić, jeśli jesteś ofiarą nikczemnej działalności.

Miej oko na swoje informacje finansowePierwszą linią obrony przed kradzieżą tożsamości jest po prostu świadomość, że to się wydarzyło, ponieważ nie możesz rozwiązać problemu, jeśli nie jesteś świadomy, że wystąpił! Eksperci twierdzą, że kluczowe jest regularne monitorowanie istniejących rachunków finansowych i raportów kredytowych. „Najskuteczniejszym sposobem na śledzenie wszystkich tych kont jest regularne sprawdzanie ich za pomocą miesięcznych wyciągów, za pośrednictwem portali internetowych tak często, jak chcesz [i] za pomocą aplikacji mobilnych, jeśli są dostępne – mówi ekspert od kradzieży tożsamości i konsultant Robert Siciliano, CEO IDTheftSecurity.com. Dodaje, że w przypadku niektórych kart kredytowych możesz także ustawić powiadomienia SMS lub push, abyś był informowany o każdym obciążeniu. Niezależnie od tego, czy zamawiasz Seamless codziennie, czy nie możesz przestać kupować skrzynek z łupami w swojej ulubionej grze wideo, ważne jest, aby wiedzieć, że tylko Ty wydajesz gotówkę.

Powinieneś regularnie sprawdzać swój raport kredytowy – nie tylko swoją zdolność kredytową – aby upewnić się, że nikt nie otworzył konta na Twoje nazwisko.

Powinieneś także regularnie sprawdzać swój raport kredytowy (nie tylko swoją zdolność kredytową!), Aby upewnić się, że nikt nie otworzył konta w Twoim imieniu – mówi Manisha Thakor, dyrektor ds. Strategii majątkowych dla kobiet w Buckingham Strategic Wealth. Możesz samodzielnie obserwować sytuację lub zarejestrować się w celu monitorowania kradzieży tożsamości przez renomowaną firmę, taką jak LifeLock, IdentityForce lub ID Watchdog, mówi.

Jeśli zamierzasz samodzielnie monitorować sytuację, poproś o raport kredytowy (ponownie nie tylko swój wynik, który nie daje pełnego obrazu) od jednego z trzech głównych biur kredytowych (Equifax, Experian i TransUnion ) za pośrednictwem AnnualCreditReport.com. Ponieważ możesz otrzymać jeden darmowy raport kredytowy z każdego z trzech głównych biur rocznie, powinieneś je rozdzielić, aby móc konsekwentnie mieć oko na swój kredyt bez konieczności wydawania pieniędzy. Na przykład poproś o raport kredytowy od Equifax w styczniu, od Experian w kwietniu i od TransUnion we wrześniu. Jeśli myślisz, że nie będziesz pamiętać, kiedy nadszedł czas na kontrolę finansową, ustaw przypomnienia w telefonie – to idealny moment, aby użyć tych worków z pieniędzmi i emoji kart kredytowych.

Po pobraniu raportu Twoje oczy łatwo się polerują, ale jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Thakor zaleca rozglądanie się za każdym otwartym kontem, którego nie rozpoznajesz. Czy poruszasz się po mieście przez Uber i Lyft, a mimo to widzisz pożyczkę samochodową? To powinna być główna czerwona flaga.

Inne drobne szczegóły mogą również oznaczać, że coś jest nie tak. Nieprawidłowe informacje identyfikacyjne, takie jak adres, mogą wskazywać, że ktoś inny próbuje użyć Twojej tożsamości.

Jeśli w raporcie kredytowym znajdują się nieprawidłowe informacje.Jeśli znajdziesz coś nieprawidłowego w swoim raporcie, skontaktuj się z biurem informacji kredytowej i zgłoś błąd – każde biuro będzie miało instrukcje, jak to zrobić na swojej stronie internetowej. Być może będziesz musiał dostarczyć różne formy dokumentacji i podpisać oświadczenia pod przysięgą, aby naprawić błąd, w zależności od tego, na czym polega problem, mówi Siciliano.

Związane zGood Cents 6 rzeczy, które powinieneś zrobić, aby chronić swoje informacje finansoweWedług Thakora, jeśli jest to coś tak prostego, jak konto, które zamknąłeś, nadal jest wyświetlane jako otwarte lub odwrotnie, prawdopodobnie będzie to dość łatwe do naprawienia. „Jeśli zauważysz konta, które zostały otwarte na twoje nazwisko, a których nie otworzyłeś, może to być błąd administracyjny ze strony biura informacji kredytowej – lub co bardziej prawdopodobne – znak, że twoja tożsamość została ujawniona – mówi. „Na tym etapie zazwyczaj nie jest konieczne zatrudnianie prawnika. Teoretycznie, postępując zgodnie z instrukcją zgłaszania nieprawidłowych informacji na stronie każdego biura informacji kredytowej, powinieneś być w stanie samodzielnie rozwiązać problem.

Siciliano mówi, że będziesz musiał eskalować sprawy i zatrudnić prawnika tylko wtedy, gdy pożyczkodawca kwestionuje twoje roszczenie o oszustwo i decyduje się na proces sądowy.

Jeśli Twoje poufne informacje finansowe zostaną skradzione…Jeśli podejrzewasz, że Twoje najbardziej wrażliwe dane osobowe (takie jak numer ubezpieczenia społecznego) zostały przechwycone, będziesz chciał zamrozić swój kredyt w trzech głównych biurach kredytowych, mówi Thakor. (W zależności od stanu może zostać naliczona opłata za tę czynność). Uniemożliwi to nikomu otwieranie dodatkowych kont na Twoje nazwisko.

„Powinieneś wtedy zachować szczególną czujność, jeśli chodzi o monitorowanie aktywności na swoich kartach kredytowych i koncie bankowym – mówi Thakor. „Sugerowałbym skonfigurowanie alertów, aby otrzymywać SMS-y za każdym razem, gdy używana jest którakolwiek z Twoich kart lub za każdym razem, gdy na Twoich kontach bankowych jest aktywność, dzięki czemu otrzymujesz informacje w czasie rzeczywistym o aktywności na istniejących kontach

Jeśli w Twoim imieniu zostaną otwarte nieautoryzowane konta, powinieneś również odwiedzić witrynę kradzieży tożsamości utworzoną przez Federalną Komisję Handlu i opracować plan naprawczy, który w bardziej drastycznych sytuacjach może obejmować poważne kroki, takie jak ponowne wydanie dokumentów tożsamości lub poinformowanie dokuczliwych windykatorów że nigdy nie zebrałeś tych zarzutów.

Będziesz także chciał zebrać „jak najwięcej dokumentów związanych z kradzieżą – mówi Adrian A. Nazari, dyrektor generalny firmy monitorującej kredyty Credit Sesame. „Dobrym pomysłem jest również złożenie zawiadomienia na policji, ponieważ może to być ważny dokument pomagający odzyskać siły po kradzieży tożsamości – mówi.

Gdy sytuacja zostanie rozwiązana, ważne jest, aby zachować czujność jak zawsze. „Ważne jest również, abyś zawsze uważnie monitorował swoje raporty kredytowe i rachunki finansowe – mówi Nazari.

Czy lepiej najpierw spłacić dług czy zainwestować?

Jeśli Twoja karta debetowa / kredytowa zostanie skradziona…

Jeśli zgubisz kartę kredytową lub debetową lub zauważysz dziwne opłaty na swoich kontach, natychmiast zadzwoń do swojego banku i porozmawiaj z kimś, aby poinformować ich, że karta lub numer zostały skradzione, mówi Nazari. „Podaj szczegółowe informacje na temat tego, co się stało, a oni wydadzą Ci nową kartę z [nowym numerem] – mówi.

Według Thakora, jeśli jest to karta kredytowa, twoja odpowiedzialność jest ograniczona, jeśli natychmiast powiadomisz firmę, co oznacza, że ​​nie będziesz odpowiedzialny za te oszukańcze opłaty. „Uwaga, jeśli jest to karta debetowa i ktoś faktycznie pobiera pieniądze z Twojego konta, odzyskanie tych środków może zająć więcej czasu, co ironicznie czyni karty kredytowe„ bezpieczniejszymi pod pewnymi względami niż [karty debetowe] w dobie powszechnej kradzieży tożsamości , ona mówi.

Jeśli ktoś włamał się na Twoje konto bankowe…Czasami, jeśli środki są przelewane bezpośrednio z konta, może to oznaczać większy problem niż tylko fizyczna karta. „Jeśli na konto zostały przelane środki, a bank podejrzewa, że ​​przyczyną problemu był numer konta wraz z numerem rozliczeniowym, ponownie wystawią pełne dane uwierzytelniające [co często oznacza nazwę użytkownika i hasło, numer konta i numer rozliczeniowy], Siciliano mówi. Później dodał: „Jeśli istniejące konto zostało w pełni przejęte i przejęte, to nie jest już korzystne dla banku lub klienta, aby funkcjonować pod tymi poświadczeniami.

Siciliano mówi, że istnieją różne systemy wymagające uwierzytelnienia, które czasami uniemożliwiają wypłatę za pomocą samego numeru konta i numeru rozliczeniowego, ale to nie znaczy, że nie może się to zdarzyć. Konsumenci mają 60 dni na odrzucenie nieautoryzowanych transakcji Automated Clearing House (ACH), dlatego dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie transakcji na rachunku bankowym. (Transakcje ACH dają instytucji lub innemu klientowi pozwolenie na obciążanie rachunku bezpośrednio z konta czekowego lub oszczędnościowego, zwykle w ramach rachunku lub płatności sprzedawcy. Możesz również otrzymać bezpośredni depozyt za pośrednictwem transakcji ACH.) Podobnie jak w przypadku oszustwa związanego z kartą debetową lub kredytową. , musisz skontaktować się bezpośrednio ze swoim bankiem, aby oznaczyć oszustwo. Aby zabezpieczyć się w przyszłości, możesz również wprowadzić blokadę debetową ACH, która zapobiega zaksięgowaniu jakichkolwiek transakcji ACH na Twoim koncie,lub filtr debetowy ACH, który umożliwia przechodzenie tylko autoryzowanych transakcji.

W zależności od banku, zwrot pieniędzy na konto może zająć od jednego dnia do kilku tygodni, dlatego ważne jest, aby działać szybko, jeśli coś jest nie tak. „W momencie, gdy ktoś rozpozna nieautoryzowane wypłaty, należy zareagować – mówi Siciliano.

NBC News BETTER ma obsesję na punkcie szukania łatwiejszych, zdrowszych i inteligentniejszych sposobów życia. Zapisz się do naszego newslettera i śledź nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.